Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MASAK’tan Dilan Polat Raporu: Kripto Para İşlemlerinin Askıya Alınması Önerisi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), haklarında kara para aklama gibi iddiaların ortaya atıldığı Dilan Polat ve eşiyle ilgili rapor hazırladı.

Sabah gazetesinin haberine göre MASAK tarafından hazırlanan raporda Polat ve akrabalarının şirketlerinin kara para aklamak için kullanılıyor olabileceği ifade edildi.

Rapordaki iddialara göre Polat’la bağlantılı şirketlerin mal aldığı şirketlerin büyük kısmı kendileriyle bağlantılı tedarikçilerden oluşuyor.

MASAK’a göre bu tedarikçiler aslında gerçek bir mal alışı olmayan, beyanname vermeyen, çalışanı, bankacılık hareketi olmayan ve hakkında sahte belge düzenleme kaydı olan şirketlerden oluşuyor.

Sahte olduğundan şüphelenilen işlemlerin toplam değerinin 200 milyon lirayı aştığı vurgulanıyor. Elde edilen hasılat ise nakit olarak çekilip, kendi şahsi hesapları ile Engin Polat’a ait şirkete nakit yatırılarak lüks araç ve gayrimenkul alımında kullanıldı.

MASAK’ın değerlendirmesine göre bu, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçu teşkil ediyor olabilir.

MASAK tarafından savcılığa gönderilen raporda Polat ve eşinin banka, kripto varlık ve elektronik para işlemlerinin askıya alınması değerlendirmesinde bulunuldu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!