Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Matrixport Bitcoin Açgözlülüğü Zirvede Dedi, Boğalar Soluklanacak Tahmini Yaptı!

Ünlü Çinli milyarder Jihan Wu’nun kripto para şirketi Matrixport tarafından sunulan Bitcoin (BTC) Korku ve Açgözlülük Endeksi %90’ı geçti.

Matrixport tarafından hazırlanan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi %93 oranında açgözlülük seviyesine yükseldi. Yaklaşık 10 gün önce sadece %10 seviyesinde konumlanan endeksin kısa sürede yaşadığı ani yükseliş dikkat çekti.

Matrixport’un indikatörü tarihsel olarak incelendiğinde %90’ın üstünde seviyeler lokal zirveleri gösterirken %10’un altındaki seviyeler ise lokal dip noktalarına işaret edebiliyor. Bu doğrultuda Bitcoin’in bu seviyelerde bir miktar konsolide olarak soluklanacağı belirtildi.

Öte yandan endeksin 21 günlük hareketli ortalaması ise henüz %50 seviyelerinde konumlanıyor. Bu da yükseliş döneminin henüz bitmemiş olabileceğini akıllara getiriyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Matrixport araştırma ve strateji müdürü Markus Thielen, kısa vadeli lokal tepenin mümkün olabileceğini hatırlatırken 21 günlük hareketli ortalamanın ufak bir konsolidasyonun ardından yükselişe daha yatkın bir sinyal verdiğini ifade etti:

Bitcoin Açgözlülük ve Korku Endeksimiz rekor sürede coşkulu seviyelere ulaştı. Kısa vadeli yatırımcılar karlarını realize etmesi iyi bir tavsiye olabilir. 21 günlük hareketli ortalamanın (siyah çizgi) hala yükseliyor olması, mevcut coşkulu momentum aşamasının bir miktar konsolidasyonla atlatılmasının ardından bitcoin fiyatlarının daha fazla yukarı yönlü olacağına işaret edebilir.

Thielen’in de tavsiye ettiği gibi birçok yatırımcı pozisyonlarından kar aldı. Bitcoin yatırımcıları, 21 Haziran tarihli verilere göre bu yılın en büyük ikinci kar satışını yaparak toplamda 573 milyon dolarlık karı realize etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!