Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Milyonlarca Dolar Harcamıştı: El Salvador’un Bitcoinleri Ne Durumda?

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Kasım 2022’de bir açıklama yapıp her gün 1 adet Bitcoin almaya başlayacaklarını söyledi.

Kripto paralara bu tarihten önce yatırım yapmaya başlayan El Salvador hükümeti, o noktada halihazırda 2.381 Bitcoin’e sahipti. Bunların birim başı ortalama maliyeti yaklaşık 44.300 dolardı.

Bukele’nin Kasım 2022’deki açıklaması sırasında Bitcoin yaklaşık 19.000 dolardan işlem görüyordu ve hükümetin Bitcoinleri yaklaşık 60 milyon dolar eksideydi.

Bukele, daha sonra ne kadar Bitcoin aldıklarıyla ilgili bir açıklama yapmadı ve ülkenin tam olarak ne kadar Bitcoin’e sahip olduğu bilinmiyor.

El Salvador’un Bukele’nin açıklaması sonrasında gerçekten her gün 1 Bitcoin aldığı varsayılırsa hükümetin elindeki toplam Bitcoin miktarı yaklaşık 2.744 olur. Bitcoin’in aradan geçen bu zaman içerisindeki medyan fiyatı sebebiyle ülkenin birim başı ortalama maliyeti yaklaşık 41.800 dolara düşer.

Bitcoin’in günümüzdeki yaklaşık 37.000 dolarlık fiyatına bakılırsa El Salvador’un Bitcoinlerinin yaklaşık 14 milyon dolar zararda olduğu tahmin edilebilir.

El Salvador’da resmi para birimi olarak kabul gören Bitcoin’in ne kadar yaygın kullanıldığı bir soru işareti. Merkez bankası verilerine göre 2022’de yurt dışından El Salvador’a yapılan toplamda 7 milyar dolarlık para transferinin sadece 126 milyon dolarında kripto para kullanıldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!