Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ayı Piyasası NFT’leri de Vurdu: 1 Ayda Yüzde 74 Hacim Düşüşü

On-Chain verilere göre mayıs ve haziran ayları arasında Non-Fungible Token (NFT) piyasa hacmi şimdiye kadar görülmemiş bir düşüşe tanıklık etti.

The Block Research‘den elde edilen son veriler, NFT aylık işlem hacimlerinin mayıs ve haziran ayları arasında %74’lük düşüş yaşadığını ortaya koydu. Verilere göre mayıs ayında 4 milyar dolar olan toplam NFT piyasa hacmi, haziran ayında 1.04 milyar dolara kadar bir geri çekilme yaşadı. Bugüne kadar ki en yüksek oranlı hacim düşüşü anlamına gelen bu gelişme, 2022 yılının şubat ve mart ayları arasında yaşanan %48’lik hacim düşüşü geride bırakmış oldu.

Genel NFT piyasasındaki hacimlerde yaşanan düşüşe rağmen Solana (SOL) merkezli Magic Eden NFT marketinin hacimlerinde artış gözlemlendi. OpenSea‘nin bu yılın nisan ayında Solana NFT’lerine destek eklemesinden sonra bile, Magic Eden’in OpenSea’ye karşı pazar payı hacim artışı devam etti. Magic Eden, 2022 yılının başında toplam NFT pazarındaki işlem hacminin %0,1‘ini oluşturuyordu ve şuan bu hacmin %10‘undan fazlasına ulaştığı görülüyor.

Ayrıca blockchain analitik hizmeti Nansen tarafından yayınlanan bir rapor, ilk kez NFT satın alan kişilerin bu yılın mart ayından beri 5 bin kullanıcı seviyesinde nispeten istikrarlı kalarak, Ethereum‘daki NFT’lere karşı ilginin devam ettiğini gösteriyor. NFT alanındaki endeksleri değerlendiren raporda, “2022’nin ikinci çeyreğinin sonunda Gaming NFT‘leri haricinde endeksler, Ethereum cinsinden ölçüldüğünde haziran ayında bir sıçrama kaydetti” ifadeleri kullanıldı.

Nansen, haziran ayı boyunca endeks performansındaki bu hafif artıştan sonra, NFT trendinin tersine dönmesi, genel kripto para piyasasından daha erken başladı. NFT piyasasında riskten kaçınma hissi hâlâ oldukça belirgin ve sınırlı likidite de bu yükseliş trendinin devam edemeyeceğine işaret ediyor” çıkarımına yer verdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!