Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Opensea Rakibi Blur’dan 10 Kat Daha Fazla Kazanç Sunan Yeni NFT Protokolü

Henüz bu yılın başında hayata geçen ve ciddi bir pazar hacmi saplayan NFT pazar yeri Blur, “Blend” olarak adlandırılan NFT lending protokolünü başlattı.

Blur yakın tarihli bir sosyal medya gönderisinde, NFT lending protokolü Blend’in hayata geçtiğini duyurdu. Blur Lending‘in kısaltması olan Blend, kullanıcıların ellerindeki NFT’leri teminat olarak gösterip token borç almasına olanak tanıyarak yatırımcıların NFT likiditesini en üst düzeye çıkarmalarını amaçlıyor. Açıklamada ayrıca Blend’in mevcut merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinden 10 kat daha fazla kazanç fırsatı sağlayacağı belirtildi.

Borç veren (lending) ve borç alan (borrow) arasındaki daimi kontratlar sayesinde NFT pazarına dahil olmak isteyenler için yeni fırsatlar yaratacak P2P (eşler arası) protokolü, risk sermayesi şirketi Paradigm’den Dan Robinson ve daha önce OpenSea‘nin kurulumuna katkı sağlayan Transmissions11 şirketinin desteği sayesinde hayata geçirildi.

P2P işlem türü, merkezi bir borsa yerine alıcı ve satıcının doğrudan birbirleriyle etkileşim kurduğu bir işlem türüdür. Blur, tümüyle blokzinciri üzerinde iki şahıs arasında gerçekleşen bu prosedürden herhangi bir işlem ücreti almayacağını belirtti. Blend’in lending protokolü, işlemini gerçekleştiren taraflar sözleşmeyi feshedene kadar süresiz olarak devam eden bir yapıya sahiptir.

Birçok kişi bir koleksiyon satın almak isteyebilir, ancak çok azı hepsini bir kerede ödeyebilir. Çözüm NFT kredilendirmedir. Varsayılan olarak, Blend kredileri sabit oranlara sahiptir ve hiçbir zaman sona ermez. Borçlular istedikleri zaman geri ödeme yapabilirken, borç verenler yeni bir oranla yeni bir borç veren bulmak için bir “Hollanda açık artırmasını” tetikleyerek pozisyonlarından çıkabilirler. Bu açık artırma başarısız olursa, borçlu tasfiye edilir ve borç veren teminata el koyar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!