verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Özgürlükçü John McAfee: Bunca Yasal Düzenlemeye Gerek Olduğundan Emin Değilim

Dünyanın önde gelen güvenlik uzmanlarından ve etkili isimlerinden olan John McAfee, kripto paralara yapılacak düzenlemeler ve diğer konular hakkında konuşmak için Ovenized Oscillator isimli kripto para dünyası haber bülteni ile bir araya geldi ve gündem hakkında görüşlerini paylaştı.

Düzenlemeler ve yaptırımlar sizce gerekli veya yararlı mı?

”Benim bir özgürlükçü olduğumu unutmayın. Bu sebeple ben bireyler olarak kendi kendimizi yönetmemiz ve düzenlememiz gerektiğine inandığım için diğer yaptırımlara pek sıcak bakmıyorum.”

John kendi görüşünü, eğer birisi bir ICO ya katılırsa ve bu ICO Nijeryalı prens( genellikle mail yoluyla gelen ben bir prensim çok param benzeri dolandırıcılık yöntemi) sahtekarlık yöntemlerinden birisi çıkarsa bu onların hatta hiç kimsenin hatası değil. Bu şirketler çok akıllı ve bu sebeple kullanıcıların kendi aptallıkları veya niyetleri yüzünden onları koruması gereken kişi olarak devletlere güvenmek yerine bunun kendi ellerinde olduğunu bilmeleri gerek, şeklinde ifade etti.

McAfee:

”Hayat güvenli bir şey değil ve hiçbir zaman olmadı. Riskler tabii ki mevcut ve kendi güvenliğinizi sizi gerçekten koruyamayacak başka bir kuruma bağlamak gerçekten bu risklerle yüzleşmekten daha iyi bir seçenek değil.”

Yaptırımlar En Azından Birazcık Bile Yardımcı Olamaz Mı?

Emin değilim diyen John, onun bakış açısından bütün konsepti şu şekilde açıkladı:

”SEC koinlerin mal varlığı olduğunda ısrarcı ancak koinler gerçekten bu tanıma uymuyor. Tanıma göre eğer ben teoride bir şirketin %1’ine sahipsem şirket dahilindeki her şeyin %1’ine sahibimdir. Eğer Bitcoin satın alırsam Satoshi mi bana bir şey borçlu oluyor yoksa bunun arkasındaki şirkete siz mi bir şey borçlu oluyorsunuz? Hayır bence bu çok benzer bir durum. Bu şeylerin düzenlenmeye ihtiyacı var mı? Bu da bir yol ama ben ne tür bir düzenleme ve yaptırımın mantıklı olacağı konusunda emin değilim.”

İnsanlar Bir Grup Korkunç ICO Sahtekarlık Projelerinden Etkilenmemek İçin Ne Yapabilir

John’a göre İnternet içerisinde bulundurduğu bloglar ve sohbet odaları vb. ile bugüne kadar üretilmiş olan en büyük alet. Eğer birisi ICO’lar ile ilgilenirse John onların gidip ilgilendikleri şey hakkında araştırma yapıp okumasını tavsiye ediyor. İnsanların ne hakkında konuştuklarını gözlemleyebilecekleri ve kurucuları, yaratıcıları, açık kaynak yazılımları ile geçmişteki tecrübeleri açısından analiz edebilecekleri bir çok kanal ve grup mevcut ancak bunların hepsi kocaman bir sağduyudan ibaret. Yapılacak en iyi şey bir sonuca varmadan önce topluluğa katılıp diğerleri ile konuşmaktan ibaret.

D-Tech Analytics isimli Youtuber konu hakkında şu yorumda bulundu:

”Mükemmel bir röportaj ve ben Bay McAfee’nin yaptırımlar hakkındaki görüşlerine %100 katılıyorum. Düzenlemeler Madoff, Bernard Ebbers veya Kenneth Lay tarafından yapılan multi milyar dolarlık sahtekarlık olaylarının önüne geçemedi. Eğer borsalara uygulanacak yaptırımların aynıları kripto dünyasına da uygulanacak olursa ABD kripto tacirlerinin çoğunluğu Pattern Trader Regulations (PTD) kuralları yüzünden günlük ticari işlemlerine devam edemezler. Ne istediğinize dikkat edin.”

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment