Pakistan hükümeti, yeni ortaya çıkan bir habere  göre Alibaba'nın Alipay grubu tarafından geliştirilen bir blockchain platformunu kullanmaya başladı. Ancak ülke, ödeme olarak Bitcoin gibi kripto...

Pakistan İkilemde: Blockchain Tabanlı Ödeme Uygulamasını Kullanıp, Kripto Paraları Yasaklıyor

pakistan kripto para

Pakistan hükümeti, yeni ortaya çıkan bir habere  göre Alibaba‘nın Alipay grubu tarafından geliştirilen bir blockchain platformunu kullanmaya başladı. Ancak ülke, ödeme olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasak ilan etmeye devam ediyor.

Pakistan’ın Finansal Eylem Görev Gücü isimli girişimi, blockchain uygulamalarını kullanarak ülkede kara para aklamayı önlemeyi hedefliyor ve bunu yaparak dünyada oldukça popüler bir hale gelen, ”Blockchain iyi, Bitcoin kötü” hareketine dahil olmuş oluyor. Söz konusu ‘furya’, özellikle merkez bankaları ve büyük çaplı finansal kuruluşlar tarafından sık sık kullanılmakta.

Bundan birkaç ay önce Pakistan, Alipay’ın sahip olduğu Telenor Microfinance Bank isimli bir kuruluş ile ortaklık imzaladı. Çin merkezli Alipay, Microfinance Bank kurumunun %45 hissesini 184.5 milyon dolara satın aldı. Pakistan bu hafta yaptığı duyuruda, Alipay’ın blockchain tabanlı havale platformunu başarıyla entegre ettiğini ve sınır ötesi işlemlerin Standard Chartered Bank yardımıyla Malezya ve Pakistan arasında yapılacağını açıklamıştı.

Ülke blockchain tabanlı ödemeler konusunda hızla ilerlerken, Bitcoin ve kripto para birimleri konusunda hala yavaş adımlar hatta hiçbir adım atmamaya devam ediyor. Pakistan Merkez Bankası sözcüsü Abid Qamar, konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hükümet tarafından yasak olarak ilan edildiğine ve bu yasağın devam edeceğine vurgu yaptı.

Söz konusu yaklaşım dünya çapında yaygın olsa da, blockchain tabanlı bir ödeme platformu kullanıp, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ülkede yasaklanması, birçok kişi tarafından eleştiri almakta.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.