verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Petrokimya Devi Sinochem Sevkiyatlarında Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

Çinli petrokimya devi Sinochem Group, benzin ihracatı yapmak için başarıyla blockchain teknolojisini kullandı.

Xinhua‘nın pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, deneme sevkiyatları Sinochem Group’un bağlı kuruluşu Sinochem Energy Technology tarafından, Çin’in Quanzhou kentinden Singapur‘a seyahat ederek tamamlandı.

Devlete ait olan şirket, deneme sevkiyatının, blockchain tabanlı bir ürün ticaret sistemiyle ilk defa süreçteki tüm merkezi tarafları içeren bir işlemle gerçekleştiğini iddia etti.

Sinochem daha önce blockchain teknolojisini denediğini ve Aralık ayında Çin’in Ortadoğu’dan blockchain ile ham petrol ithalat işinin ilk simülasyonunu tamamladığını duyurdu.

Aynı zamanda grup simülasyonda gösterilen dijital fatura ve akıllı sözleşmelerin, finansman maliyetlerinin yüzde 20-30’unu optimize ederek ham petrol işlemlerini hızlandırabileceğini belirtti.

Aralık ayında yapılan açıklama şu şekilde:

Blockchain teknolojisinin standartlaştırılması ve platformlaştırılması, Çin’in petrokimya endüstrisinde ticaretini mümkün kıldı, blockchain teknolojisi gelecekte Çin’in petrokimya endüstrisindeki işlemlerinin şeffaflığını arttırmaya ve endüstrinin genel risk yönetimini iyileştirmeye yardımcı olacak.

Küresel enerji sektörü, blockchain tabanlı enerji ticaret platformlarını araştıran bazı büyük şirketler ile birlikte blockchain teknolojisine büyük ilgi göstermeye başladı. Büyük petrol şirketleri BP ve Eni, 2017 yılının Haziran ayında gaz ticareti için blockchain platformunda denemeler yapmaya başladı.

Avrupa enerji devi Enel ve E.on, BT firması Ponton tarafından geliştirilen bir blockchain platformu kullanarak denemeler yaptı ve Avustralya’nın en büyük elektrik sağlayıcılarından biri şu anda Power Ledger adlı bir platformu test ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment