Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Polygon 2.0 Duyuruldu: MATIC Fiyatına Etkisi Olacak Mı?

Polygon (MATIC) geliştirici ekibi, internetin değer katmanı olarak adlandırdığı Polygon 2.0’ı tanıttı. 

Polygon geliştirici ekibi yakın tarihli bir blog gönderisinde, Polygon 2.0’ı duyurdu. Ekip, Polygon 2.0’ı inşa etme planlarını açıklarken bu teknolojinin getireceği faydalardan bahsetti.

ZK-rollup teknolojisine dayandırılacak olan Polygon 2.0 ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte geliştiricilere hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde merkeziyetsiz finans (DeFi) ve NFT uygulamaları oluşturma imkanı sunacak.

Öte yandan kullanıcıların dijital varlıklarını farklı zincirler arasında sorunsuz bir şekilde transfer etmelerini sağlayacak olan Polygon 2.0, daha yüksek işlem hızları ve daha düşük ücretler sağlayacak.

zk-Rollup, Ethereum (ETH) ağının dışında gerçekleşen işlemleri toplayarak bunları tek bir işlemde Ethereum ana ağına göndermektedir. Bu durum her işlem için ayrı ayrı yer ayırmak yerine birçok işlemi tek bir işlemde yaptığı için Ethereum ağının işlem kapasitesini önemli ölçüde artırmaktadır.

Ekip tarafından yapılan açıklamada söz konusu yükseltme, Polygon ekosisteminin büyümesini teşvik etmek ve genel olarak blockchain teknolojisinin benimsenmesini artırmak için önemli bir adım olarak nitelendirildi.

MATIC fiyatına etkisi ne olacak?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Binance ve Coinbase’e açtığı davalarda MATIC’i menkul kıymet olarak nitelendirmiş ve fiyatta ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Polygon ekibi, bu hafta içerisinde yeni gelişmeler duyuracaklarını açıklamıştı. Bu doğrultuda MATIC’i daha iyi bir konuma taşımak ve benimsenmesini artırmak isteyen ekip, önemli duyurularından ilkini yapmış oldu.

Uzmanlara göre başta Polygon 2.0 olmak üzere proje özelinde yapılacak geliştirmeler ve anlaşmalar fiyatı orta vadede yukarıya taşıyabilir. Genelde projelerin kullanımını artıracak bu gibi adımlar, dolaşımdaki arzın da azalmasıyla sonuçlanıyor ve nihayetinde fiyat bu hareketlilikten olumlu şekilde etkileniyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %1,7 yükselen MATIC, yazım esnasında 0,651 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!