Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prof. Dr. Fatma Özkul Merkez Bankası PPK Üyeliğine Atandı: Kripto Yasası İçin Önemi Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto paralar ve blockchain üzerine dersler veren Prof. Dr. Fatma Özkul’u Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi olarak atadı.

Resmi Gazete’de 22 Aralık tarihinde yayınlanan kararlara göre Prof. Dr. Fatma Özkul, Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeliğine atandı.

Prof. Dr. Fatma Özkul kimdir?

Fatma Özkul, 1978 yılında Elazığ’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü‘nden mezun olan Özkul, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı üzerine yapmıştı.

2012 yılında doçent ünvanını alan Özkul, 2018 yılında profesör olmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi’nde 14 yıl boyunca akademisyenlik yapmış ve çok sayıda akademik makale yayınlamıştır.

Kripto paralar için önemi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kripto paralara ilişkin yasal düzenlemelerin önümüzdeki ay getirileceğini söylemişti.

Kripto paralara yönelik yasanın gelmesi bu kadar yakınken  “Kripto Varlıklar Muhasebesi” adlı kitabı bulunan ve bu kitap ile “yılın en iyi finans ve ekonomi kitabı” ödülünü alan Prof. Dr. Fatma Özkul’un yetkililer arasında yer alması sektör için oldukça önemli bir gelişme olarak yorumlandı.

Prof. Dr. Fatma Özkul’un Blokzinciri Teknolojisi ve Kripto Varlıklar, Kripto Varlıklar Muhasebesi derslerini veriyor olması da sektörü ne kadar iyi tanıdığını gösteriyor.

Öte yandan Özkul’un yayınladığı makaleler arasında; Bitcoin Madenciliğinin Vergilendirilmesi, Dijital Çağda Muhasebenin Dönüşümü: Blockchain Teknolojisinde Muhasebe ve Mali Kontroller ve Dijital Çağın Teknolojisi Blokzincir ve Kripto Paralar: Ulusal Mevzuat ve Uluslararası Standartlar Çerçevesinde Mali Yönden Değerlendirme yer alıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!