Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Proof of Stake (PoS) – Bakiyenin Kanıtı

Proof of Stake (PoS), yine Proof of Work (PoW) gibi bir başka mutabakat (consensus) yapısıdır. Fakat PoW’de olduğu gibi iş veya hesaplama gücü gerektirmek yerine, madencinin büyük miktarda kripto para birimine sahip olmasını gerektirir. Türkçe olarak “Bakiyenin Kanıtı” olarak isimlendirebiliriz.

Diyelim ki Koin Bülteni (KB) isimli bir kripto paramız olsun ve bu kripto para da PoS ile çalışıyor olsun. Kripto para kullanıcısı Berk’in de bu kripto paranın %2’sine sahip olduğunu varsayalım. Böylece Berk’in PoS yapısı ile madenciliği sırasındaki blok kazma olasılığı %2 anlamına geliyor.

Proof of Work yapısında olduğu gibi Proof of Stake yapısında da çeşitli saldırıları gerçekleştirecek kişilerin yüksek gerekliliklere sahip olması gerekiyor. Böylece önemli ölçüde yapılan saldırıların önlenmesi amaçlanıyor. Örneğin kripto kullanıcısı olan Berk’in KoinBulteni (KB) ‘ne saldırması için ilk etapta tüm KB’lerin çoğunluğuna (%51) sahip olması gerekiyor. Ayrıca kendi saldırısından kendisi de etkilenecektir. Çünkü elinde paraların büyük bir çoğunluğunu bulunduruyor.

Ethereum’u destekleyen çoğu insan, Proof of Stake yapısını yukarıdaki nedenlerden ötürü Proof of Work’den daha verimli ve daha adil olarak görüyorlar. Bunlara ek olarak ise herhangi bir kripto paraya sahip olduklarından teknik olarak bir PoS madencisi olabiliyorlar. Her ne kadar böyle kolay bir şekilde madenci olabiliyor olsalar da Bitcoin madenciliği için yine de oldukça pahalı donanımlara ihtiyaçları var.