Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ripple, Yeni Projesinin İsmini ve Kiminle Çalışacağını Açıkladı

Dünyanın en büyük blockchain firmalarından Ripple’ın yeni sidechain’inin ismi belli oldu.

Ödeme teknolojileri şirketi Ripple tarafından geliştirilen XRP Ledger adlı blockchain ağı için yeni bir sidechain hazırlanıyor.

Ortak platform belli oldu

XRP Ledger için geliştirilen sidechain’in ismi, XRPL EVM sidechain olacak. Sidechain ile XRP Ledger arasında köprü görevi görecek protokol, Axelar olacak.

Axelar platformu, kullanıcıların XRP‘lerini wrapped XRP’ye (eXRP) dönüştürmesine imkan sağlayacak. Wrapped XRP, sidechain’deki işlemlerin gaz ücreti için kullanılacak.

Ripple ve Peersyst ortaklığıyla geliştirilen sidechain, Evmos tarafından tasarlanmış evmOS’yi kullanıyor.

Daha basit bir kullanıcı deneyimi

Ripple tarafından yapılan açıklamaya göre Axelar, bir yandan kullanıcı deneyimini “basitleştirirken” bir yandan güvenlik seviyesini artıracak.

Ripple, Axelar platformunu kullanmaya karar vererek XLS-38 adlı cross-chain köprü fikrini şimdilik rafa kaldırmış oldu.

Ripple, “Blockchainler arası akıllı sözleşmelerin kullanımında XRP için XLS-38, diğer tokenlar için Axelar olmak üzere iki farklı köprü kullanmak, kullanıcıların serüvenini karmaşık hale getiriyor. Bunların tek bir köprüde birleştirilmesi süreci daha basit ve kullanıcı dostu yapıyor” dedi.

Ripple, geçtiğimiz aylarda dolara sabitlenmiş bir stablecoin çıkaracağını açıklamıştı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple ve Ethereum ağlarında kullanılabilecek stablecoin’in adının “Real USD” (RLUSD) olacağını söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!