Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rusya’dan OKX’in Web Sitesine Erişim Engeli: Kara Listeye Aldı

Çevrim içi sansür takip uygulaması Roskomsvoboda’nın verilerine göre hacim olarak dünyanın en büyük üçüncü borsası OKX’in IP adresleri Rusya’da kara listeye alındı.

Çevrim içi sansür olaylarını takip eden Roskomsvoboda platformu 4 Ekim günü OKX’in internet adresinin Rusya devleti tarafından kara listeye alındığını öne sürdü. Verilere bakıldığı zaman Okx.com IP adresinin başsavcılığın 73/3-105-2022 sayılı kararı nedeniyle engellendiği görülüyor. Yasak ayrıca Rusya’nın internet sansür kurumu Roskomnadzor‘un resmi veri tabanında da yer alıyor.

Söz konusu yasaklama kararına dair bir gerekçe gösterilmedi ve hükümet yetkilileri basın mensupları tarafından yöneltilen konu hakkında ki açıklama taleplerini geri çevirdi. Ayrıca bilindiği üzere bu Rusya’da bir kripto para borsasının internet adresine dair çıkan ilk yasaklama kararı değil. Haziran 2021’de Binance borsasına ait IP adresileri de yasaklanmıştı fakat ardından gelen itirazlar sonucunda karar mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Konu hakkında haberin kaleme alındığı sıralarda OKX tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Yakın gelecekte kripto paralar hakkında önemli bir yasayı yürürlüğe koyması beklenen Rus hükümeti, görünen o ki söz konusu yasadan önce piyasa üzerindeki yaptırım gücünü test ediyor ve kripto para borsalarına karşı sert tutumlar sergiliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!