Hastalarının tıbbi verilerinin korunması ve bunların efektif bir şekilde diğer sağlık çalışanları tarafından gerektiği takdirde görülebilmesi, hekimlik pratiğinin günümüzdeki en önemli sorunlarından birisi. Sürekli aynı...

Sağlık Sektörü, Blockchain’den Faydalanmak İçin Çalışıyor

Hastane Acil Servis

Hastalarının tıbbi verilerinin korunması ve bunların efektif bir şekilde diğer sağlık çalışanları tarafından gerektiği takdirde görülebilmesi, hekimlik pratiğinin günümüzdeki en önemli sorunlarından birisi. Sürekli aynı doktora gitme şansı olmayan ya da gitmek isteyen hastaların, geçmiş dönemde yapılan tetkik ve tahlillerine ulaşmak, hekimler açısından son derece zor bir durum.

İşte bu noktada, yapılan araştırmalar ve çalışmaların gösterdiği üzere, Blockchain teknolojisi önemli bir rol oynayabilir. Uzmanlar, her ne kadar şu anda bu işin kolaylıkla olacağını düşünmeseler de, gerekli regülasyonların ve çalışmaların yapılması durumunda, sürecin çok daha efektif bir şekilde işleyebileceğini ifade ediyorlar.

Blockchain’in tıbbi pratikteki olası en önemli yeri, hiç şüphe yok ki efektif bir şekilde veri kontrolü sağlamak ve bunu hayata geçirmek. Dünya genelinde, başta Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin önde gelen hastaneleri, test sistemlerini denemeye başladı ve ortaya çıkan sonuç, gerçekten de umut verici.

Özellikle kanser açısından risk grubu olan insanların taranmasında Blockchain teknolojisinin önemli olabileceğini belirten Lancor CEO’su Aamir Butt, aynı zamanda bu sistemlerin gelişmeye ve evrimleşmeye devam edeceğini belirtti.

Butt, Blockchain teknolojisinden tam anlamı ile faydalanabilmek ve potansiyelini ortaya çıkarabilmek için de, hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının uyum içerisinde çalışması gerektiğini söyleyen Butt, sağlık alanında yeni teknoloji pratiklerinin, çok önemli bir yer tuttuğunu da ifade etti.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.