Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanı Gary Gensler’den Kripto Para Açıklaması: Sektörü Yerden Yere Vurdu!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para endüstrisi hakkında yaptığı son açıklamalarıyla şaşırtmadı.

Gary Gensler 25 Ekim Çarşamba günü 2023 Menkul Kıymetler Uygulama Forumu‘nda yaptığı açıklamasında, yine kripto paralara ters giderek sektörü yerden yere vurdu.

Kripto para şirketlerinin geleneksel finans kurumlarıyla aynı kurallara tabi olduğunu da söyleyen Gensler, birçok kripto para biriminin mevcut menkul kıymetler yasaları kapsamına girdiğine yönelik fikrini de yineledi.

Kongre tarafından 1933 ve 1934 yıllarında hazırlanan menkul kıymetler yasasının kripto paralar gibi yatırım sözleşmelerini de kapsadığını vurgulayan Gensler şu ifadelere yer verdi:

Kongre 1933’te ya da 1934’te menkul kıymetler yasalarının yalnızca hisse senetleri ve tahviller için geçerli olduğunu söyleyebilirdi. Ancak Kongre menkul kıymet tanımına ‘yatırım sözleşmesi’ de dahil olmak üzere uzun bir liste dahil etti.

Gensler, iflas eden kripto para borsası FTX, kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) ve Terra (LUNA) özelinde gelen bir soruya “Bu iflaslar şaşırtıcı değil” şeklinde yanıt verdi.

Kripto para sektörünün dolandırıcılıklar, iflaslar ve kara para aklama hikayeleriyle dolu olduğunu belirtirken bu sektörün içinde bulunduğu iki yüzlülüğe de değindi:

Bu alandaki pek çok kuruluş, Satoshi Nakamoto’nun ünlü beyaz kağıdından (white paper) önce yayınlanan düzenlemelerin erişiminin ötesinde faaliyet gösterdiklerini iddia etseler de, iflas mahkemesinde ve özel anlaşmazlıklarını dava ederek yasaların korumasını aramakta da hızlılar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!