Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanı Kripto Paraları Hedef Almaya Devam Ediyor: Yine Eleştirdi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto paraları yine hedef alırken yoğun eleştirilerde bulundu.

Gary Gensler 13 Eylül tarihinde iflas eden Lehman Brothers’ın 15. iflas yıldönümü anısında düzenlenmiş bir konferansta, kripto para piyasasına dair olumsuz görüşlerini yineledi. Gensler, kripto para piyasasının yatırımcı güvenini sarsabileceğini vurgularken finansal sistem için risk olduğunu belirtti.

Başkan herhangi bir token’a ön yargılı bir şekilde yaklaşılmadan kripto para piyasasının büyük bir kısmının menkul kıymetler kanunları kapsamında bulunduğunu dile getirdi. Gensler ayrıca bu tokenların menkul kıymetler yasasına tabi olmasına rağmen uygun olmadıklarının da altını çizdi.

Gensler ayrıca şu ifadelere yer verdi:

On yıldır finansla ilgileniyorum. Daha önce bu kadar suistimallerle ve kanun dışına çıkmaya çalışan insanlarla dolu bir sektör görmemiştim.

Gensler, sektörün regülatif çerçeve karşısında bir kabullenme karmaşası yaşadığını belirtir yönde ifadeler kullanırken şirketlerin yargı bölgeleri arasında gezinerek regülasyonları atlatmaya çalışmasına yönelik çabalarını eleştirdi.

Başkan öte yandan yeni kanunlara ihtiyaç olmadığının da tekrar altını çizdi. Gensler kara para aklamanın önlenmesinde, yaptırım alanlarında, menkul kıymet yasalarında ve emtialarda Kongre’nin çıkardığı yasalar bulunduğunu ifade etti.

Küçük ancak tehlikeli

Gensler bunların yanı sıra kripto para piyasasının suiistimallerle dolu olarak nitelendirirken küresel ve bölgesel finans piyasasına verebileceği olası zararlara da değindi. Bu kapsamda, milyonlarca yatırımcının kripto para piyasasından zarar gördüğünü ifade eden Gensler, sektörde yer alan sıkıntıların daha geniş finansal sisteme yayılabileceğini vurguladı.

Başkan kripto para piyasasının geleneksel sermaye piyasasına göre oldukça küçük kaldığını ancak yatırımcı güveninin sarsılması durumunda tüm piyasanın etkilenebileceğini vurguladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!