Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Başkanının Eski Videosu Şaşırttı: 4 Kripto Para İçin Menkul Kıymet Değil Yorumu

SEC Başkanı Gary Gensler’in başkanlık görevi öncesinde kripto para sektörüne dair yaptığı konuşmalarda, çok daha hoşgörülü ve kapsayıcı bir tutum takındığı tespit edildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in 2018 yılında New York’ta katıldığı Bloomberg konferansında yaptığı bir konuşma ortaya çıktı. Gensler’in, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash’in (BCH) menkul kıymet olmadığını açık bir şekilde ifade ettiği görüldü.

Başkan Gensler ilgili konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Kripto para piyasasının %70’inden fazlasını Bitcoin, Ethereum, Litecoin, ve Bitcoin Cash oluşturuyor. Neden bunlardan bahsediyorum. Çünkü menkul kıymet değiller.

Bu konuşmayı yaptığı sırada Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) profesör olarak çalışan Gensler’in aradan 5 yılın ardından SEC Başkanı olarak ABD Meclis Komitesi önünde verdiği beyanda, en azından Ethereum hakkındaki görüşlerinde belirgin bir değişim yaşandığı görüldü.

Gensler, nisan ayında Temsilciler Meclisi Üyesi Patrick McHenry’nin Ethereum’un menkul kıymet olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı sorusuna ısrarla net bir cevap vermekten kaçındı.

Başkan bunların yanı sıra 2018 yılında MIT’de kripto paralara yönelik verdiği bir derste, kripto para piyasasının 4’te 3’ünün menkul kıymet olmadığını bunların yalnızca emtia veya nakit olduklarını dile getirdi.

Öte yandan Gensler’in 2019 yılında Algorand’den (ALGO) “çok yönlü bir para birimi” olarak bahsetmesine karşın SEC tarafından Bittrex’e açılan davada ALGO’nun menkul kıymet olarak nitelendirilmesi de yaşanan olaylarla birlikte yeniden gündeme geldi.

Gensler’in Ethereum ve Algorand dışında Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash için görüşlerinin değiştiğine dair herhangi bir ifade bulunamadı. Ancak başka yakın geçmişte yaptığı bazı konuşmalarda kripto paraların büyük bir kısmının menkul kıymet olduğunu dile getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!