Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC Grayscale Kararına İtiraz Etmedi, Bitcoin Fiyatı Yükseldi! Ne Anlama Geliyor?

SEC, kripto odaklı yatırım şirketi Grayscale’in haklı bulunduğu spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) davasını temyiz mahkemesine taşımadı.

Grayscale ve SEC arasında süregelen davada önemli bir gelişme yaşandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dava sürecini temyiz mahkemesine taşımama kararı aldı.

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in GBTC fonunu ETF‘e dönüştürme başvurusuna SEC’nin ret vermesi üzerine açtığı davada Grayscale’i haklı bulmuştu. Bu gelişmenin ardından agresif bir tavır sergileyen SEC, karara itiraz ederek davayı temyiz mahkemesine taşıyabileceğine dair sinyallerde bulunmuştu.

Düzenleyici kurumun mahkeme tarafından alınan karara itiraz etmek için 13 Ekim Cuma gününe kadar süresi vardı fakat herhangi bir itiraz gelmedi. Reuters tarafından sunulan ve konuya aşina bir kaynağa dayandırılan habere göre SEC, sessizliğini korumayı tercih etti. Haber akışının etkisiyle Bitcoin kısa sürede %1,5 yükseliş yaşadı.

SEC, konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Kurumun davayı temyiz mahkemesine taşımaması olası bir spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylama ihtimalini artırmış oldu. Öte yandan düzenleyici kurumun süreci temyiz mahkemesine taşımama kararı, spot Bitcoin ETF’lerini kesin olarak onaylayacağı anlamına gelmiyor.

Görüşmeler önümüzdeki hafta başlayabilir

Konu hakkında açıklamada bulunan deneyimli ETF analisti James Seyffart, Grayscale ile SEC arasındaki görüşmelerin önümüzdeki hafta başlayacağını ve SEC’in muhtemelen önümüzdeki 2 hafta içinde yeni bir yanıt sunacağını ifade etti.

Eğer Grayscale bu onayı alan ilk kurum olursa, sırada bekleyen trilyon dolarlık yatırım devleri BlackRock ve Fidelity gibi kurumların spot Bitcoin ETF başvuruları da büyük ihtimalle onay alacak.

Piyasa analistleri bu senaryonun yaşanması durumunda başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasasına milyarlarca dolar değerinde nakit akışı yaşanacağını düşünüyor.

Bitcoin fiyatında yükseliş

Bitcoin SEC’nin temyize gitmeme kararının ardından kısa süreli bir yükseliş yaşayarak 27.120 dolar bandına kadar erişti.  Ancak bu yükseliş kalıcı olmadı. Benzer bir durum davaya bakan yargıcın Grayscale’i haklı bulmasından sonra da yaşanmış ve Bitcoin kısa süreli suni bir pump-dump yaşayarak yatay seyrine devam etmişti. CoinGecko verilerine göre Bitcoin yazım esnasında 26.855 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!