Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’nin Spot Bitcoin ETF’siyle İlgili Kaygıları Giderildi: İşte 3 Konu Başlığı

Spot Bitcoin ETF’si için başvuruda bulunan kuruluşlar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) üç konudaki endişelerini gidermek için çalışıyor.

İsmi verilmeyen üç kaynağa göre SEC’nin endişelerinden biri, borsa yatırım fonlarındaki geri ödemelerin ne şekilde gerçekleşeceğiydi. Ayni modellerde fonun payları, dayanak varlıkla takaslanabilirken, nakit modellerde müşterilere payları karşılığında Bitcoin satılarak nakit ödeme yapılması gerekiyor.

Bir kaynağın anlatımına göre SEC, ihraççılara kabul gören öncü isimler arasında yer almak istiyorlarsa nakit modeli seçmeleri gerektiğini söyledi.

Grayscale, her ne kadar ayni yöntemi savunsa da, SEC’yi ikna edememesinin ardından nakit modele geçiş yaptığını bildirdi.

SEC’nin üstünde durduğu bir diğer konu, ihraççıların hangi yetkili katılımcıları (AP) seçtiğini açıklaması oldu. BlackRock bunun için Jane Street Capital ile JP Morgan Securities’i, Valkyrie Jane Street Capital ile Cantor Fitzgerald’ı seçti.

Üçüncü konu başlığının ise hard forklar ve airdroplar ile bağlantılı olduğu aktarıldı. Bitcoin blockchain’inde 2017’de yapılan hard fork sonucunda Bitcoin Cash adlı, blockchain’in yeni bir versiyonu ortaya çıkmıştı.

İhraççılar, gelecekte yaşanabilecek olası bir hard fork durumunda, ana ağ dışındaki bir ağ üstünde hak iddia etmemeyi kabul etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!