Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Soft Fork Nedir?

Soft Fork Nedir?

Soft Fork veya Softfork, Blockchain teknolojisiyle ilgili bir terim olmakla birlikte daha önceleri geçerli olan blokların veya işlemlerin protokol yazılımındaki değişiklikle birlikte artık geçersiz hale gelmesi olayına verilen isimdir. Eski düğümler yeni blokları geçerli olarak tanıdığından soft fork geri dönük olarak uyumludur. Soft fork, yeni sürümleri yükseltmek ve kabul etmek için tüm düğümlerin kullanılmasını gerektiren hard fork’un aksine, yeni kuralların yürürlüğe girmesini sağlamak için yalnızca madencilerin çoğunluğunu gerektirir.

Neden Soft Fork?

Yeni işlem türleri, genellikle soft fork kullanılarak blok zincirine eklenebilir. Bunun için yalnızca katılımcıların (gönderen ve alıcı) ve madencilerin yeni işlem türünü anlamaları yeterlidir. Bu, yeni işlemin müşteriye ödeme işlemi olarak eski müşterilere gösterilmesi ve madencilerin bu işlem de dahil olmak üzere blokları reddetmeyi kabul etmeleriyle gerçekleştirilir.

Soft fork, güncellenmemiş düğümleri kullanan madencilerin fikir birliğiyle oluşturulan yeni kuralları ihlal etmesi durumunda, blok zincirindeki geçici bir sapma oluşmasıyla da meydana gelebilir. Soft fork aynı zamanda fikir birliğinin devam etmesini sağlamak için herhangi yeni bir düğüme de ihtiyaç duymaz. Çünkü yeni kurallar dahilindeki bütün bloklar, eski kurallara da uyar. Dolayısıyla eski müşteriler de bunları kabul etmiş sayılır. Son olarak Soft forklar, hard fork olmadan tersine çevrilemez.