Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Solana’da Bitcoin Ordinals Benzeri Tokenlar İçin Yeni Bir Döneme Geçiliyor!

Solana tabanlı NFT protokolü Metaplex, tümüyle Solana blokzinciri üzerine entegre edilmiş 2 farklı ürün için lansman duyurusunda bulundu.

Metaplex tam anlamıyla Solana bokzinciri üzerinde çalışan Inscriptions (yazıtlar) ve Engravings’i (gravürler) duyurdu. Bitcoin Ordinals ile başlayan ve beraberinde büyük ilgi toplayan Inscriptions akımına dahil olan Metaplex, sundukları ürünlerin ekosisteme sağlayacağı faydalara değindi.

Ekip tarafından 18 Aralık günü yapılan açıklamada, şimdiye kadar var olan NFT’lerin Arweave, IPFS ve S3 gibi harici hizmetler kullandığını ve gerçek anlamda Solana ağında var olmadıklarını vurguladı. Sundukları yeni Metaplex Inscriptions ürünlerinin tümüyle Solana ağı üzerinde yer alacağı belirtildi:

Metaplex Inscriptions, bir varlığın meta verilerini ve medyasını tamamen Solana’da saklamanıza olanak tanır, her türlü harici güven varsayımını ortadan kaldırır ve zincir içi nitelikler ve akıllı sözleşmeler için daha fazla şekillendirilebilirliğin kilidini açar.

Öte yandan Engraver olarak adlandırılan ürünün de söz konusu NFT’lere ve Inscriptions ürünlerine ekstra bir günvelik katmanı ekleyerek herhangi bir üçüncü taraf müdahalesinin önüne geçileceği beyan edildi:

Engravings kaynak programın değişmez olup olmadığına bakılmaksızın, NFT’lerde herhangi bir değişiklik yapılmasını önleyen ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Her iki program da devnet’e gönderildi ve hem yeni NFT’ler oluşturabilecek hem de mevcut NFT’leri dönüştürebileceksiniz.

Ekip her iki program altyapısının istem entegrasyonlarının tamamlanmak üzere olduğunu ve yakın zamanda ilk Inscriptions ürünlerinin piyasaya sürüleceğini belirtti. Açıklamanın devamında, söz konusu Inscriptions koleksiyonlarının “ilk gelen ilk alır” esasıyla satışa sunulacağı vurgulandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!