Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sözde “Satoshi” Craig Wright’ın Bitcoin Telif Hakları İçin Temyiz Talebi Kabul Edildi!

Bitcoin’in (BTC) mucidi olduğunu iddia eden Craig Wright, telif hakkı talebiyle temyiz mahkemesinin karşısına çıkacak.

Kendisini Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olarak nitelendiren Craig Wright, Birleşik Krallık mahkemeden temyiz hakkını elde etti. Wright’ın mahkemeye ilk başvurusu, Bitcoin izahnamesi (Whitepaper) ve kaynak kodları üzerindeki telif haklarını kendi adına almayı amaçlayan dikkat çeken bir talep doğrultusunda gelmişti.

Üç İngiliz yargıçtan oluşan bir mahkeme heyeti bu ilk talebi geri çevirmişti fakat Wright’ın itirazı üzerine temyiz şansı tanındı. Bununla birlikte çakma Satoshi Wright, Bitcoin Cash’in (BCH) üzerinde de fikri mülkiyet hakkı talep etti.

2016 yılından bu yana Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia eden Wright, 13 Bitcoin Core geliştiricisi ve Blockstream, Coinbase ve Block’un da aralarında bulunduğu bir grup şirkete karşı Bitcoin teknik incelemesi, dosya formatı ve  blokzincirinin veritabanı haklarına ilişkin telif hakkının ihlal edildiği iddiasıyla dava açmıştı.

Şirketlerin ve geliştiricilerin yasal temsilcisi Bitcoin Legal Defense Fund (BLDF), Wright’ın Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlayamadığını savundu:

Wright en azından 2016’dan beri Satoshi olduğunu iddia ediyor ve bu iddiasını destekleyecek en ufak bir kanıt sunmuyor. Mahkemelerin davada adı geçen üç temel iddia hakkında bir karar verebilmesi için” Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlaması gerekecek.

Bitcoin’in açık kaynaklı kodu halihazırda Massachusetts Institute of Technology lisansı altında serbestçe ve kamuoyuna açık şekilde paylaşılıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!