Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uzman Analistten Korkutan İfadeler: BlackRock’ın ETF Onayı Uzak Bir İhtimal!

BlackRock’ın spot Bitcoin ETF onayını düşük bir ihtimal olarak değerlendirirken başlattığı başvuru furyasının Bitcoin’in 30 bin dolar altına düşmesinde etkili olduğu öne sürüldü.

Kripto varlık yöneticisi CoinShares Araştırma Lideri ve analist Chris Bendiksen, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın spot Bitcoin (BTC) ETF (borsa yatırım fonu) başvurusunun onaylanmama ihtimaline dikkat çekti.

BlackRock geçtiğimiz haziran ayının ortasında belgelerini ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) göndermiş ve kısa bir süre sonra paylaşım-gözetim anlaşması noktasında yeterli ve açık bilgi sağlamadığı gerekçesiyle başvurusu geri çevrilmişti. Varlık yönetim şirketi bunun üzerine paylaşım-gözetim partnerliği konusunda ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase ile anlaşarak başvurusunu yeniden dosyalamıştı.

Araştırma lideri BlackRock’ın geri çevrilen başvurusunda revizeye gitmesi ve Coinbase ile anlaşmasına rağmen onay alamama ihtimalinin hala göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti. Onayı “uzak bir ihtimal” olarak gören Bendiksen, SEC’nin gözetim anlaşması partneri olarak önemli Bitcoin hacmine sahip bir borsa ile anlaşılmasına önem verdiğini hatırlattı. Ancak bu noktada “önemli” kısmının oldukça muğlak kaldığına dikkat çeken araştırmacı, spot Bitcoin hacminin büyük bir kısmının ABD regülasyonu dışında kalan küresel borsalarda bulunduğunu belirtti.

Öte yandan BlackRock’ın ETF başvurusunun Bitcoin ekosistemi için oldukça yararlı olduğunu dile getiren Bendiksen konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

Larry Fink’in (BlackRock CEO’su) ana akım ekonomi kanallarında oturup Bitcoin hakkında olumlu konuşması bile başlı başına yararlı bir şey.

Bitcoin neden durgun?

Bendiksen’in BlackRock ETF’i dışında değindiği bir diğer konu da Bitcoin’in haziran ortasından bu yana 29 bin ile yaklaşık 32 bin dolar seviyeleri arasında oldukça durağan bir fiyat hareketi izlemesi oldu.

Analist bu durumu üç nedene bağlarken bahsettiği ilk neden BlackRock başvurusu sonrasında Bitcoin’e yoğun ilgi gösterilmesi ile ortaya çıkan alıcı yorgunluğu oldu.

Bunun yanı sıra Bendiksen’in öne sürdüğü ikinci neden ise ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e dava açma olasılığı oldu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta SEC-Ripple (XRP) davasından kripto para ekosistemini tatmin eden bir karara imza atılması yatırımcıların ilgisini altcoinlere yönlendirdi. Bendiksen’e göre bu da Bitcoin’deki durgunluğun nedenlerinden biri oldu.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %0,5 değer kaybeden Bitcoin, son 24 saat içerisinde %0,3 değer kazanarak yazım itibariyle 29.899 dolar seviyesinden işlem gördü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!