verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SPK Başkanı Sosyal Medyadaki Anonim Hesaplara Karşı Uyardı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bireysel yatırımcıları dijital mecralarda yapılan manipülatif paylaşımlara karşı uyardı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin salı günkü oturumunda konuşan Taşkesenlioğlu, “Dijital mecraların gelişmesiyle beraber özellikle sosyal medya üzerinden piyasayı manipüle etme girişimlerinin artığını gözlemliyoruz.” dedi.

Manipülatif paylaşımların çoğaldığı sermaye piyasası, son birkaç yıl içerisinde yatırımcı sayısı ve işlem hacmi bakımından da büyüme gördü. Piyasalardaki toplam yatırımcı sayısı iki yılda iki kat artarkenözellikle 20-34 yaş aralığındaki genç yatırımcılarının sayısında dört kattan fazla büyüme kaydedildi.

Bazı bireysel yatırımcıların“kısa vadede yüksek kazanç hayaliyle sosyal medyadaki anonim hesaplara itibar göstererek işlemler yaptığını” söyleyen Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı, “Yatırımcılarımız finansal okuryazarlıklarını artırmalı, hesap-kitap yapmadan bir manipülatörün ya da anonim hesabın peşine takılıp işlem yaparak zarar ederlerse bu durumda tek sorumlunun kendileri olduğunu bilmelidir.” dedi.

Piyasayı bozucu eylemlere karşı gözetim ve denetim yoluyla karşılık veren Sermaye Piyasası Kurulu, bu işlemlere 2018-2019 yıllarında toplamda 49 milyon lira para cezası verirken, bu sayı 2020 ve 2021 yıllarında toplamda 265 milyon liraya çıktı.

Taşkesenlioğlu, bireysel yatırımcıların korunmasında aracı kurumlara düşen sorumluluğa değinerek, bu kurumları “araştırma ve analiz birimlerini geliştirmeye” ve yatırımcılara “doğru, tutarlı ve nitelikli raporlar” sunmaya çağırdı.


Görsel: Ali Fuat Taşkesenlioğlu, SPK, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!