Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Stablecoinlerin İşlem Hacminde 7,4 Trilyon Dolarlık Yeni Rekor: MasterCard’ı Geçti

Stablecoinlerin işlem hacmi 2022 yılında rekor kırarak 7,4 trilyon dolara ulaştı. Bu alanda Mastercard’ı geçen stablecoinler, Visa’nın gerisinde kaldı.

Blockchain analitik şirketi CoinMetrics verilerine göre 2022 yılı kripto para piyasası için zorlu bir yıl olarak geçmiş olsa da stablecoinler istikrarlı büyümesini sürdürdü. Stablecoinlerin işlem hacmi 2022 yılında %23 artarak 7,4 trilyon dolara ulaştı.

Resim

Geçtiğimiz iki yılda yıllık işlem hacimleri %600’ün üzerinde artış gösteren stablecoinler arasında Tether’in (USDT) geçtiğimiz seneye göre işlem hacminden bir miktar kaybetmesine karşılık USD Coin (USDC) ve diğer tokenlar bu sene de hakim oldukları pazar payını artırdı. USDC 2022 yılında toplamda 2,9 trilyon dolarlık işlem gerçekleştirdi. Geçtiğimiz seneye göre yıllık işlem hacmini iki kata yakın artıran USDC, yine de 2021’deki işlem hacminin %5’ini kaybetmiş USDT’yi yakalayamadı. USDT ise 3,5 trilyon dolarlık işlem hacmi ile 2021’deki 3,7 trilyon dolarlık işlem hacminin gerisinde kaldı.

Öte yandan geleneksel ödeme araçlarında ise Mastercard 2,2 trilyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştirirken American Express 1 trilyon ve Discover ise 200 milyar dolar işlem hacminde kaldı. Ödeme devi Visa ise stablecoin piyasasından %60’a yakın daha fazla işlem gerçekleştirerek 2022’yi 12 trilyon dolarla kapattı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!