verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Şüpheli Tornado Cash Geliştiricisi Amsterdam’da Göz Altına Alındı

Hollanda yerel kaynaklarına göre Tornado Cash geliştiricisi olduğu düşünülen şüpheli Amsterdam’da tutuklandı.

Gizli işlemlere olanak tanıyan ve genellikle kripto para hırsızlıklarından sonra adı anılan “Ethereum Mikseri” lakaplı Tornado Cash‘in, geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanlığı tarafından kara para aklamada kullanıldığını iddia edildi. Bakanlık tarafından gelen bu açıklamanın ardından ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Tornado Cash’in Kuzey Koreli bir hacker grubu olduğunu öne sürdü. ABD tarafından yapılan bu açıklamalardan sonra global çapta adeta bir “Tornado Avı” başladı. Onlarca Tornado Cash cüzdanı donduruldu, Amerika’da Tornado Cash akıllı sözleşmeleriyle işlem yapmak yasadışı bir suç olarak kabul edildi ve hapis cezasına varan yasal düzenlemeler getirildi.

Tüm bu baskıların devamında 10 Ağustos günü Tornado Cash geliştiricilerinden biri olduğunu düşünülen 29 yaşındaki şüpheli şahıs Amsterdam‘da tutuklandı. Hollanda kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada tutuklamanın Tornado Cash’e yönelik Haziran ayında Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD) tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi.

Tıpkı ABD’li yetkililer gibi Hollanda politika yapıcıları da Tornado Cash sistemini kara para aklamada kullanılan bir suç aracı olarak görüyorlar. Tornado Cash altyapısının şimdiye kadar kaç milyar dolarlık kara para aklama olayına karıştığı net olarak bilinmese de, yetkililer 2019’dan bu yana Tornado Cash üzerinden en az 7 milyar dolarlık aklama faaliyetinin gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Tutuklanan şahıs ifade vermek için bugün hakim karşısına çıkartıldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!