Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SWIFT Çalışmalarını Tamamladı: CBDC Kullanımının Önü Açılıyor

Uluslararası para transferi sistemi SWIFT hem dijital merkez bankası paralarını (CBDC) hem de itibari para birimlerini kullanarak ağlar arası işlemler gerçekleştirebildiğini duyurdu.

SWIFT 5 Ekim tarihinde yaptığı basın açıklamasında, farklı blockchainlerin birlikte çalışabilirlik sorununu çözdüğünü iddia ederek CBDC sistemi için bir çerçeve sundu.

Fransa ve Almanya merkez bankalarının yanı sıra HSBC, NatWest, Standard Chartered, UBS ve Wells Fargo’nun katıldığı deneylerin ardından SWIFT hem CBDC’leri hem de itibari para birimlerini kullanarak farklı ağlar arasında işlem gerçekleştirebildiğini öne sürdü.

SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Tom Zschach konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Dijital para birimleri ve tokenların gelecekte ödeme yöntemlerimizi şekillendirebilecek potansiyele sahip olduklarına inanıyorum. Ancak bu potansiyel araştırılmakta olan farklı yaklaşımları ve disiplinlerin birlikte çalışabilir olmasıyla olması durumunda serbest bırakılabilir. CBDC’ler için çözümümüz merkez bankalarının kendi ağlarını tek bir ağ geçidi üzerinden dünyadaki tüm diğer ödeme sistemlerine doğrudan bağlanmasını sağlamak.

Birçok ülkeden farklı kurum ve kuruluşlar aslında uluslararası bir CBDC transfer sistemi üzerinde çalışsa da bu noktada SWIFT’in avantajı 200’den fazla ülkede halihazırda kullanılabilir olması ve 11.500’den fazla banka ve finansal kurumu birbirine bağlaması oluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!