Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TCMB Faiz Oranını Açıkladı! Dolar Nasıl Tepki Verdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini beklentiler seviyesinde sabit tutarak %45 olarak açıklamasıyla dolar küçük bir düşüş hareketi gözlemlendi.

TCMB bugün yaptığı açıklamada, faiz oranını beklentiler yönünde bir karar alarak %45 oranında sabit bıraktığını duyurdu. TCMB bir önceki yönetiminin değişmesinin ardından aylardır artırdığı politika faizini geçtiğimiz ay 250 baz puan yukarıya taşımıştı. Yeni yönetim ilk kararını sabit bırakmaktan yana kullandı.

Geçtiğimiz dönemde faiz oranları hızlı bir şekilde %8,5’e kadar düşürülmüştü ancak son 9 aydır alınan alınan kararlar ile birlikte faiz %45’e erişti.

Politika faizinin, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği söylendi.

TCBM faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir.

Ayrıca açıklamada, “Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir.” cümlelerine yer verildi.

Açıklama öncesi %0,35 yükselerek 31,28 dolardan 31,39’a ulaşan USDT/TRY paritesi, açıklama sonrası 31,29’a kadar geriledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!