verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Telegram ICO’nun İkinci Turunda 850 Milyon Dolar Elde Etti

Telegram adlı mesajlaşma servisinin kurucuları Pavel ve Nikolai Durov  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bugün imzalanan bir bildiri ile ICO’larının satışının ikinci turunda 850 milyon dolar elde ettiklerini duyurdu.

İlgili ICO’nun alacağı yatırım ile hem Telegram’ın  hem de kendi Blockchain platformu Telegraph Open Network’ün geliştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Belgede yatırımcıların kimlikleri açıklanmasa da, 14 Mart itibarıyla ICO’da 94 farklı kişinin yer aldığı bilgisi verildi. Başvuru sahiplerinin hangi menkul kıymetlerin satışta olduğunu belirttiği kısım belgede “Kripto Paralar İçin Satın Alma Anlaşması” olarak belirlendi.

Teklif, Federal Muafiyet 506(c) hükmü emrinde yapıldı. Hükümde şöyle belirtiliyor: “ bir şirket ‘belirli koşullar sağlandığı sürece’ açıkça teklif yapabilir ve genellikle bu teklifin tanıtımını yapabilir ve bu teklif muafiyet şartlarına uygun olarak kabul edilir”. Öncelikle, teklifte bulunan tüm yatırımcılar onaylanmak zorunda olup, ardından onlayan kurumun bunu teyit etmek için makul adımlar atması gerekiyor.

ICO’nun ilk turu 29 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında gerçekleşmişti ve 81 yatırımcıdan 850 milyon dolar toplanmıştı.

Rus gazete Vedomosti’nin bir haberine göre ilk turdaki yatırımcılardan biri Rus milyarder Roman Abramovich idi. Konuyla ilgili bazı kişiler ise Vedomosti’ye yaptıkları açıklamalarda Abramovich’in 300 milyon dolar yatırdığını iddia ettiler. Sözcü Jon Mann, Abramovich’in yatırım yapıp yapmadığı konusunda bir yorumda bulunmazken 300 milyon dolarlık iddiayı reddetti. Konuyla ilgili açıklama yaparak öne çıkan iki yatırımcı bulunuyor: ödeme servisi sağlayıcısı Qiwi’nin kurucusu Sergei Solonin ve Wimm-Bill-Dann yiyecek markasının kurucusu David Yakobahsvili.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ICO’lara dair mevcut düzenlemeleri 1930’larda yürürlüğe geçirilen yasalara dayanıyor. Bazı uzmanlar ICO’ların etkin şekilde faaliyet gösterebilmesi için otoritelerin 80 yıllık düzenlemeleri değiştirmesi gerektiği görüşünde.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment