verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Temmuz Ayı Hack Raporu: 1,9 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı

Chainalysis verilerine göre temmuz ayı içerisinde 1,9 milyar dolar değerinde kripto varlık siber saldırıların hedefi oldu. Çalınan tutarın büyük çoğunluğu DeFi (Merkeziyetsiz Finans) blockchainleri üzerinden gerçekleşti.

Kripto para araştırma platformu Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir raporda, kripto para ekosistemi üzerinde geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde 1,9 milyar dolar değerinde hack saldırısının yaşandığı belirtildi. Verilere göre 2021’in temmuz ayında ise 1,2 milyar dolarlık hack olayı gerçekleşti. Hack saldırılarının kurbanı olan blockchainler incelendiği zaman büyük çoğunluğunun DeFi (Merkeziyetsiz Finans) protokolleri olduğu görülüyor. 2021 yılında yükselişe geçen ve topluluk arasında popülerlik kazanan DeFi yapıları, açık kaynak kodları sebebiyle saldırganların odağında yer almaya devam ediyor.

Ayrıca DeFi protokollerinden çalınan varlıkların çoğu, Kuzey Kore’li Lazarus Group‘ gibi seçkin siber korsan gruplarına ait olduğu tahmin ediliyor. Chainalysis yayınladığı raporda, 2022 temmuz ayına kadar olan süreçte Kuzey Kore’ye bağlı saldırgan grupların DeFi protokollerinden yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto para çaldığını belirtiyor. Bu tür saldırıların azalması için yazılım geliştirici protokollerin güvenlik açıklarının kapatılması ve kullanıcıların bu güvenli yatırım araçlarını nasıl seçeceği konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Deep Web Yasadışı Marketleri Düşüşte

Deep Web olarak bilinen yasadışı internet marketlerinin hacimlerinde 2022 yılında geçen yıllara kıyasla önemli bir düşüş yaşandı. Aslında, 2022’nin ilk ayları geçtiğimiz 3 sene ile paralel bir hacim seviyesine sahipken, nisan ayının başlarında yaşanan ve deep web’in en büyük marketlerinden biri olan Hydra‘nın federal polisler tarafından kapatılmasının ardından istatistiklerde uçurum noktasında dönüşümler yaşandı. Uyuşturucu satışı, kara para aklama ve bilgisayar korsanlığı gibi hizmetlerin yer aldığı bilinen bu yasadışı pazar 2021 yılında 1,7 milyar dolarlık bir piyasa payına sahipti.

Chainalysis raporuna göre Hydra‘nın kapanmasından sonra hacimlerde yaşanan düşüş çok uzun sürmedi. Bireysel kullanıcıların transferleri incelendiğinde, Hydra satıcıları ve müşterileri kurtarılan fonlarını ve yeni yatırımlarını farklı yasadışı marketlere aktardığı gözlemleniyor. Her koşulda, kolluk kuvvetlerinin siber suçlulara ve yasadışı pazarlara yönelik yoğun çalışmaları devam ediyor ve bu çalışmaların sonucunda ağın karanlık yüzünde yer alan hacimlerde kayda değer düşüler gözlemleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!