Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Terra’dan Büyük İddia: LUNA’yı 62 Milyarlık Finans Devi Çökertti!

Terraform Labs, TerraUSD’nin (UST) çöküşünün arkasında üçüncü taraf piyasa yapıcıların olduğunu öne sürdü.

Tartışmalı isim Do Kwon tarafından kurulan Terraform Labs, 10 Ekim’de Florida Güney Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda geçtiğimiz yıl yaşanan Terra USD’nin çöküşünün arkasında 62 milyar dolar fon yöneten dev piyasa yapıcı Citadel Securities’in olduğunu öne sürdü. Terraform Labs cephesi, Citadel Securities’in alım-satımlarına ilişkin belgeleri şeffaf ve detaylı bir şekilde paylaşmasını talep etti.

Terraform Labs, mahkemeye sunulan bu belgelerin, geçtiğimiz şubat ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Do Kwon’a açılan davayı da yakından ilgilendirdiğini savundu.

Mayıs 2022’de dolar sabitliğini kaybeden UST, 1 dolardan 0,02 dolara ani bir düşüş yaşamış ve bu olay kripto para sektörünü derinden sarsmıştı. O günlerde yaşanan bu düşüş Do Kwon ve ekibinin sorumsuz tavrına ve UST algoritmasının istikrarsızlığına bağlanmıştı. Fakat Terraform Labs olayın bundan kaynaklanmadığını ve piyasa yapıcı Citadel Securities dahil üçüncü tarafların parmağı olduğu öne sürdü:

Terraform olarak, meydana gelen piyasa istikrarsızlığının UST’nin arkasında yer alan algoritmadaki istikrarsızlıktan kaynaklanmadığını iddia ediyoruz. Bunun yerine, bazı üçüncü taraf piyasa katılımcılarının uyumlu ve kasıtlı olarak UST’nin bir dolar fiyatından düşmesine neden olma çabaları nedeniyle piyasanın istikrarsızlaştırıldığını savunuyoruz.

Öte yandan Citadel Entities’in başkanı Ken’in, UST çöküşü esnasında ve öncesinde bu parite üzerinde short (kısa) yönlü pozisyon alacağının sinyallerini verdiğini iddia eden Terraform cephesi, ortada bariz kanıtların olduğunu savundu:

Citadel Entities’in başkanı Ken Griffin’in Mayıs 2022’deki depeg sırasında veya bu tarih civarında UST’yi shorlamayı amaçladığını gösteren kamuya açık kanıtlar var.

Terraform, anonim bir trader tarafından Discord üzerinden yapılan “Griffin’in ciddi bir short pozisyon alacak” ifadelerinin yer aldığı ekran görüntüsünü de mahkeme dosyasına ekledi.

Citadel Securities, geçtiğimiz süreçte bu konuya değinerek UST alıp-sattığına yönelik iddiaları reddetmişti. Bu noktada, mahkemenin Citadel Securities’in alım-satım işlemlerini açıklayıp açıklamaması gerektiği yönünde bir karar vermesi gerekecek.

Terraform, eğer mahkeme belgelerin açıklanmamasını uygun görürse konunun Yargıç Rakoff tarafından karara bağlanması için ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne aktarılmasını talep etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!