Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tesla Bilançosunu Açıkladı: Elon Musk’ın Bitcoin Varlıkları Ne Durumda?

Elektrikli araç devi Tesla’nın (TSLA) 2023’ün ikinci çeyreğinde Bitcoin (BTC) pozisyonunda herhangi bir değişikliğe gitmediği görüldü.

Milyarder yatırımcı Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla 18 Ekim tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal raporundaBitcoinlerini satmadığını gözler önüne serdi.

Rapora göre Tesla’nın bilançosunda güncel değeri 275,6 milyon dolar olan 9.720 Bitcoin bulunuyor. Tesla, toplamda 5 çeyrek üst üste Bitcoin alım-satımı yapmayarak istikrarlı seyrini korumuş oldu.

Tesla ilk Bitcoin alımını 2021 yılının Şubat ayında gerçekleştirmişti. O dönemde 1,5 milyar dolar harcayarak yaklaşık 43 bin BTC alan şirket, bu yatırımından pek karlı çıkamadı. Tesla ilk Bitcoin satışını 2021 yılının birinci çeyreğinde gerçekleştirerek 4.320 BTC’den vazgeçmişti. Şirket, kalan Bitcoin bakiyesinin %75’ini de 2022 yılında yaşanan ayı piyasası sürecinde satmıştı.

Tesla, son Bitcoin satışını 2022 yılının ikinci çeyreği içerisinde gerçekleştirmişti. Tesla, MicroStrategy (MSTR) ve Marathon Digital Holdings’in (MARA) ardından en çok Bitcoin tutan üçüncü halka açık şirket olarak dikkat çekmeye devam ediyor.

Elektronik araç devi, 2023 üçüncü çeyrek raporunda 1,85 milyar dolar net gelir bildirerek bir önceki yıla göre %44 düşüş kaydetti. Öte yandan şirketin hisse başına kazancı da 0,95 dolardan 0,53 dolara geriledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!