Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ukrayna, Topladığı Kripto Para Bağışlarıyla Silah Satın Aldı

Ukrayna hükümeti, dünya genelinden topladığı kripto para bağışlarını silah, insansız hava haracı ve daha farklı ekipmanlar almak için kullandı.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov tarafından yapılan açıklamalara göre hükümet, kripto para cinsinden topladığı 54 milyon dolarlık bağışı silah almak için kullandı.

Ukrayna hükümeti, Rusya ile savaşa girdiğinden beri kripto paralarla 60 milyon dolar bağış topladı. Hükümetin bütçesinde hala 6 milyon dolar bulunuyor.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan Alex Bornyakov, hükümetin topladığı kripto para bağışlarının ölümcül silah almak için kullanılmayacağını söylemişti. Bornyakov, bu paranın silah almak için kullandığının açıklanmasının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Bizler Dijital Dönüşüm bakanlığı olarak bu kripto paraları dönüştürüp, Savunma Bakanlığı’na gönderdik. Onlar, ölümcül silahlara ihtiyaç olduğu yönünde bir karar aldılar. Savaştayız ve kendimizi ne şekilde savunabiliyorsak, o şekilde savunuruz.”

Ukrayna hükümeti, kripto paralarla topladığı bağışların 11,8 milyon dolarlık kısmını insansız hava aracı satın almak için kullandı. Hükümet ayrıca zırhlı yeleklere 7 milyon dolar, donanım ekipmanlarına 5,7 milyon dolar, savaş karşıtı medya yayınları için 5 milyon dolar harcadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!