verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Milyardere Göre Bankacılık Krizinin Reçetesi Bitcoin: “Uyanın”

ABD’li ünlü risk sermayesi yatırımcısı milyarder Tim Draper, yaşanan global bankacılık krizine reçete olarak Bitcoin’i (BTC) öne sürdü.

Coinbase, HotmailSkypeTesla ve Twitter‘da birçok yatırımcıdan önce konumlanan Tim Draper, yakın tarihte ABD medyasından BeInCrypto’ya yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Geçtiğimiz dönemlerde sık sık Bitcoin’in 2023 yılı içerisinde 250 bin dolar bandına ulaşacağını belirten Draper, yaşanan bankacılık krizlerinin Bitcoin’in gerçek değerini ortaya çıkaracağını vurguladı.

Açıklamasının detaylarında özellikle Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasıyla 2008’den daha ciddi bir krize sürüklenen makroekonomik yapıyı işaret eden milyarder, son gelişmelerin yatırımcılar için bir uyandırma çağrısı olduğunun altını çizdi:

Bitcoin’i mevcut çağdışı ve aşırı düzenlenmiş bankacılık sistemine karşı bir koruma aracı olarak savunmaya devam ediyorum. Bence SVB’nin başarısızlığı, Bitcoin satın alma konusunda kararsız olan insanlar için bir uyandırma çağrısıydı.

Bankacılık krizinin reçetesi: Bitcoin

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin global finans sistemiyle entegrasyonunun kaçınılmaz olduğunu dile getiren milyarder, içinde bulunduğumuz istikrarsız yapının da Bitcoin sayesinde kurtarılabileceğini savundu.

Draper, Bitcoin ile ekonomik olarak yeni bir çağa adım atıldığını ve büyük liderlerin bunu kucaklarken zayıf liderlerin dalga geçmekle yetineceğini öne sürdü.

Bankacılık krizleri ancak bankaların Bitcoin kabul etmesine ve Bitcoin ile işlem yapmasına izin verilerek gerçekten önlenebilir. Aksi takdirde, insanlar daha iyi bir teknolojiye geçtikçe bankalar daha küçük ve daha küçük bir pazarda faaliyet göstereceklerdir. Bitcoin ile antropolojik bir sıçrama yaşıyoruz. Manzara değişiyor. Böyle değişim dönemlerinde büyük liderler değişimi kucaklar, zayıf liderler ise dalgaya geçmeye çalışır.

Bitcoin piyasaya sürüldüğü 2009 yılından bu yana dünya tarihinde en fazla getiri sağlayanyatırım araçlarından birine dönüştü. Bu noktada uzun vadeli bakmanın önemini tekrardan hatırlatmaktan çekinmeyen Draper, bankaların hayatta kalmak için sınırlı ve işlevli bir varlık olan Bitcoin’e daha ciddi yaklaşmaları gerektiğini vurguladı.

Draper, Temmuz 2022‘de BTC 20 bin dolar bandındayken yaptığı benzer bir açıklamasında insanların dolardan kaçıp Bitcoin’e yöneleceğini iddia etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!