verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uzmanlara Göre Bitcoin (BTC) Dip Seviyesini Bulmuş Olabilir: Faiz Artırımlarına Duyarsızlaşıyor

Uzmanlar Bitcoin’in (BTC) kısa vadede küresel likidite ve merkez bankalarıyla arasındaki negatif bağı koparmış olabileceğini ve bir sonraki ralli için düşük bir faiz indiriminin dahi yeterli olabileceğini iddia ediyor.

Küresel Covid-19 salgınının neden olduğu parasal genişlemenin sonucunda yükselen enflasyon dünya genelinde bir problem haline geldi. Merkez bankaları enflasyona karşı mücadelede faiz artırımlarına başvururken varlık fiyatlarının daha ne kadar faiz artırımına tepki verebileceği ise tartışmalara konu oluyor. Başta hisse senetleri olmak üzere birçok varlık sınıfı düşen likiditeye tepki verirken Bitcoin artık likiditeyle ilgilenmiyor gibi görünüyor.

Özellikle 2022 Haziran ayı sonrasında likiditenin daralmasına S&P 500’den ve önceki tepkilerinden çok daha zayıf bir tepki veren Bitcoin uzmanlara göre dip seviyesini bulmuş olabilir. Bu senaryoya göre Bitcoin’in gelecek her faiz artırımına bir öncekinden daha duyarsız tepki vermesi ve faiz indirimlerini yüksek hacimli rallilerle desteklemesi bekleniyor.

Öte yandan borsa yatırımcılarının yatırım kararlarını likidite oranlarına göre almaya başlaması kendini gerçekleştiren bir kehanet gibi hisse senedi performanslarını enflasyona bağlayabilir. Bu durumda analistler Bitcoin’in bir rezerv varlık misyonu üstlenebileceğini düşünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!