Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vadeli İşlem Fırsatı: Trump Başkan Seçilir mi, Seçilmez mi?

Kripto para borsalarından FTX, yatırımcıların ilgisini çekecek yeni bir vadeli işlem sözleşmesi açıyor. Yatırımcılar bu sözleşmeleri kullanarak Donald Trump’ın yeniden başkan seçilip seçilmeyeceğiyle ilgili tahminde bulunabiliyorlar.

TRUMP Sözleşmeleri

Kripto para yatırımcıları FTX’i genelde Bitcoin ile vadeli işlem ticareti yapmak için kullanıyorlar. Ancak borsada şimdi kısaca TRUMP olarak adlandırılan yeni bir sözleşme türü bulunuyor.

FTX kullanıcıları bu sözleşmeleri kullanarak ABD’nin bu yılki başkanlık seçimleriyle ilgili yatırım yapabiliyorlar. Yatırımcılar bu sözleşmeleri aracılığıyla Donald Trump’ın yeniden başkan seçilmesi ihtimalinden ister kısa ister uzun pozisyon alıyorlar.

Donald Trump’ın bu seçimlerden galibiyetle ayrılması halinde sözleşmelerin değeri 1 dolar, mağlubiyetle ayrılması halinde ise 0 dolar olarak kabul ediliyor. FTX, TRUMP sözleşmelerinin fiyat mekanizmasını şu şekilde açıklıyor:

Faiz oranlarını, hizmet bedellerini vs. görmezden gelirsek her bir TRUMP sözleşmesinin fiyatı, Trump’ın başkanlık seçimini kazanma ihtimaline denk düşüyor. Dolayısıyla eğer Trump’ın seçimi kazanma ihtimalinin yüzde 52 olduğunu düşünüyorsanız TRUMP sözleşmelerinin fiyatı 0.52 dolar olmalı. Bundan ucuza alıp bundan pahalıya satmak yatırımcıya kar sağlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment