Venezuela, kendi dijital parası olan Petro'nun Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) kapsamında bir hesap birimi olarak değerlendirilmesini istiyor. Venezuela merkezli petrol şirketi PDVSA tarafından yayınlanan...

Venezuela, Kendi Dijital Parasının OPEC’te Kullanılmasını İstiyor

petro

Venezuela, kendi dijital parası olan Petro’nun Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) kapsamında bir hesap birimi olarak değerlendirilmesini istiyor.

Venezuela merkezli petrol şirketi PDVSA tarafından yayınlanan yazıya göre Venezuela, Petro’nun ham petrol ticaretlerinde hesap birimi olarak kullanılmasını öneriyor. PDVSA’in başkanlığını yapan ve aynı zamanda Venezuela Petrol ve Maden Bakanı olan Manuel Quevedo, konu hakkında şu yorumu yapıyor:

“Petrol ile desteklenen Petro’yu 2019 yılında ana dijital para birimi olarak kullanılması için OPEC’e sunacağız.”

Quevedo konu hakkında yaptığı açıklamalarda Petro’nun küresel ham petrol ticaretinde de standart hesap birimi olarak kullanılabileceğini söyledi. Quevedo ayrıca Venezuela’dan çıkan petrolün Petro ile satılacağını söyledi.

Bünyesinde 15 farklı ülkeyi barındıran ve 1960 yılında Bağdat’ta kurulan OPEC, Dünya’nın önde gelen petrol ihracatçıları için çeşitli düzenlemeler ve politikalar hazırlıyor. OPEC’in sitesine göre organizasyonun 2019 yılı için henüz belli bir programı yok. Ancak petrol ihracatçıları 6 Kasım’da Viyana’da bir araya gelecekler.

Ticaret Anlaşmalarında Petro

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro bundan bir süre önce yaptığı açıklamalarda Petro’nun uluslararası ticaret anlaşmalarında kullanılabileceğini söyledi. Venezuela hükümeti ayrıca Petro’nun ülke içerisindeki ödemelerde kullanılacağını, maaşların dahi bu şekilde ödeneceğini iddia ediyor.

Ancak Venezuela’nın Petro’su hakkında şüphe duyan oldukça fazla kişi var. Uzmanlar, gazeteciler ve ekonomistler Petro’nun Venezuela hükümetinin iddia ettiği kadar verimli olmadığını söylüyorlar. Ayrıca yakın zamanda bizim de paylaştığımız bir habere göre Venezuela’da Petro’ya rastlamak bir hayli zor.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.