Teknoloji devi IBM ve veri depolama şirketi Seagate, Blockchain teknolojisini kullanarak sahte sabit disklerle mücadele etmeyi hedefliyor. Sahte Sabit Disklerle Mücadele IBM ve Seagate, bugün...

IBM ve Seagate Bir Arada: Sahte Sabit Disklerle Mücadele İçin Blockchain Teknolojisi

IBM blockchain

Teknoloji devi IBM ve veri depolama şirketi Seagate, Blockchain teknolojisini kullanarak sahte sabit disklerle mücadele etmeyi hedefliyor.

Sahte Sabit Disklerle Mücadele

IBM ve Seagate, bugün erken saatlerde bir basın duyurusu yaparak işbirliği yapmaya başladıklarını duyurdular. İkili arasında kurulan işbirliğinin amacı sahte sabit disklerle mücadele etmek.

Sabit disklerin güvenliğini sağlamak için işbirliği yapacak olan bu iki şirket, süreç boyunca IBM’in Blockchain platformunu kullanacak.

IBM’in Blockchain platformu, IBM Bulut’unda güncellenecek ve bu süreçte Seagate’in Güvenli Elektronik Kimlik (eID) sisteminden faydalanılacak.

Seagate, geliştirdiği eID sistemi sayesinde belli bir sabit diskin ‘kimliğini’ doğrulayabiliyor ve böylece sahte sabit disklerle mücadele edebiliyor. Şirket eID sisteminin yanı sıra ‘Sertifikalı Silme’ adlı bir teknolojiyi de kullanacak.

Seagate’in sunduğu bu iki sistem, IBM’in Blockchain platformunu destekleyen Hyperledger teknolojisiyle uyumlu şekilde çalışacak. Bir araya gelen bu üç sistem sayesinde birbirinden farklı partiler, Blockchain üzerinden veri girişi yapabilecek veya verileri değiştirebilecek. Tabii ki bunu yapabilmek için belli düzeyde bir yetkiye ihtiyaç duyulacak.

Seagate ve IBM tarafından geliştirilecek olan bu yeni ürün temelde Blockchain tabanlı olduğu için isteyen herkes ağ bünyesindeki verileri görüntüleyebilecek. IBM’in elektronik ürün biriminden sorumlu olan Bruce Anderson, kurulan bu işbirliği hakkında şu yorumu yapıyor:

“Blockchain’in, gelişmiş düzey kriptografik ürün doğrulama teknolojisiyle aynı anda kullanılabiliyor oluşu, Blockchain’in elektronik ürün yönetim sürecinde ne kadar verimli olabileceğinin bir göstergesi. Sahte elektronik ürünler artık evrensel bir sorun haline geldiler ve bu sorunla mücadele etmek için ortaklaşa çalışmak gerekiyor.”

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.