Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin NFT’leri İlgi Odağı: Ethereum Ağ Ücretlerini Uçurdu!

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin temalı NFT koleksiyonu kısa sürede büyük ilgi görerek ağ üzerindeki işlem ücretlerinin artmasına yol açtı.

NFT madenciliğine dayanan ve 10 MB’a kadar normal NFT’lerde görülmeyecek şekilde yüksek boyutları barından Vitalik Kartları (Buterin Cards) adlı koleksiyon Ethereum ağında şok etkisi yarattı. 2.015 NFT parçadan oluşan ve 1 Aralık günü piyasaya sürülen NFT’ler yoğun ilgi görünce Ethereum ağındaki işlem ücreti seviyesi 1 Aralık’ta 151 gwei’ye kadar yükseldi.

Açıklama kısmında yer alan bilgiye göre koleksiyon, Bitcoin ağındaki ikonik Nakamoto Kartlarından esinlenerek üretildi. Kartların üretimi bilindik NFT anlayışından farklı olarak JPEG Madenciliği adı verilen bir yöntem kullanılarak yapıldı.

Vitalik Kartları adlı bu NFT projesinin Bitcoin ağındaki Taproot Wizards’ı bile geride bırakarak boyut olarak en büyük JPEG NFT koleksiyonu unvanını elinde tuttuğuna yer verildi:

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in anısına 2.015 on-chain NFT içeriyor. Bitcoin’deki ikonik Nakamoto Kartlarından esinlenen bu kartlar, Vitalik’in blok zinciri teknolojisine yaptığı önemli katkıları onurlandırıyor.

Bu koleksiyon, Bitcoin’deki Taproot Wizards’ı bile geride bırakarak zincir üzerindeki en büyük JPEG NFT’yi yüklemeyi hedefliyor. Büyük JPEG’leri zincire yüklemek için bir yöntem olan JPEG Madenciliği adı verilen benzersiz bir teknik kullanılarak basılmıştır.

OpenSea verilerine göre koleksiyon yazım esnasında 0,08 ETH (150 dolar) taban fiyattan alıcı buluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!