Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin Stake Ettiği Ethereum Miktarını Açıkladı, Cardano Kurucusu Tepki Gösterdi!

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, sahip olduğu ETH’lerin sadece küçük bir kısmını stake ettiğini ve nedenini açıklamasının ardından Cardano (ADA) kurucusundan tepki geldi.

Kripto topluluğu Bankless’in yakın tarihli bir podcast yayınına katılan Vitalik Buterin, sahip olduğu Ethereum’ların “teknik karmaşıklık” sebebiyle küçük bir kısmını stake ettiğini açıkladı. Buterin, multisig (çoklu imza) adı verilen yöntemi Ethereum stake etmenin önünde bir engel olarak nitelendirdi.

Söz konusu multisig yöntemi ETH stake etmenin güvenli yollarından biri olarak görülüyor. Multisig işlemi stake etmek için zaruri bir kavram olmasa da güvenlik amacıyla kullanımı bile beraberinde ciddi teknik karmaşalar yaratabiliyor.

Vitalik Buterin konu hakkında yaptığı açıklamada, güvenlik için uygulanan bu yöntemin halen daha birçok açıdan karmaşık olduğunu şu ifadelerle vurguladı:

Çünkü ETH’nizi stake ederseniz ona erişen anahtarların çevrimiçi olan bir alt sistemde herkese açık olması gerekir. Güvenlik için bunun bir Multisig olması gerekir. Stake etmek için Multisig’i kurmak hala oldukça zor. Birçok yönden karmaşıklaşıyor.

Vitalik Buterin’in söz konusu açıklamasına Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson sesiz kalmadı. Hoskinson, podcast’i tekrar tekrar izledğini belirtirken Buterin’in sadece küçük bir miktar Ether’i stake ettiğini fark edince adeta nutkunun tutulduğunu ifade etti. Hoskinson, elindeki bütün ADA’ları stake ettiğini ve bunun böyle olması gerektiğini dile getirdi.

Benzer sorunları sık sık dile getiren kurucu ortak, Ethereum’un daha başarılı ve kalıcı bir geleceğe sahip olması için bu tür teknik zorlukların giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Buterin, Bankless röportajında 2023’ün üçüncü çeyreğinde hayata geçmesi planlanan yeniden stake etme imkanı tanıyan EigenLayer protokolüne de değindi. Bu sistemin Ethereum blokzinciri üzerinde merkezileşme risklerini getirebileceğini vurgulayan Buterin, görüşünü bu cümlelerle savundu:

Güvenilir stakerlar sistem tarafından güvenilmez stakerlardan daha fazla değer görecektir. Güvenilir stakerların gerçekten devre dışı bırakılma olasılığı çok daha düşüktür. Bu da beraberinde belirli kullanıcılar özelinde hakimiyet sağlanmış bir ağ yapısı getirebilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!