Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin’den Ethereum Satışı: Neler Oluyor?

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin’in yaklaşık 325 bin dolar değerinde 210 Ether (ETH) satış yapması spekülasyonlara yol açtı. 

On-chain verilerine göre Vitalik Buterin, kişisel Ethereum varlıklarının bir kısmını sattı. Buterin, 15 Şubat tarihinde Ethereum fiyatının 1.550 dolar seviyelerinde seyrettiği sırada 210 ETH satış yaparak 325 bin dolar değerinde USDC‘yi kripto para borsası Kraken‘e gönderdi.

Söz konusu satış işleminin gerçekleştiği vitalik.eth cüzdanında halen daha yaklaşık 10 milyon dolar değerinde 6.257 adet ETH bulunuyor. Satış işlemini yakından takip eden analistler ise bu satışın arkasında iki güçlü ihtimal olabileceğini öne sürdü.

Bu ihtimallerden ilkine göre Buterin, volatil kripto para piyasasında uzun süre sonra yaşanan kayda değer yükselişi değerlendirmek isteyerek kar satışı olabilir. Bir başka olasılık da Buterin’in yeni bir projeye yatırım yapmak ya da masrafları karşılamak gibi belirli bir amaç için fona ihtiyaç duymuş olabileceğidir. Yine de bunların bir ihtimal olduğunu ve asıl gerekçenin belirsizliğini koruduğunu unutmamak gerekiyor.

Öte yandan Buterin’in bu küçük sayılabilecek satışı Ethereum fiyatı üzerinde negatif bir etki yaratmadı. CoinGecko verilerine göre son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %6,6 oranında yükseliş performansı sergileyen ETH, haberin kaleme alındığı esnada 1.683 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!