Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin’e Göre Spot Bitcoin (BTC) ETF Onaylarının Gecikmesi Kripto Para Piyasası İçin Olumlu

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) onaylarının gecikmesini olumlu bir gelişme olarak görüyor.

Vitalik Buterin 30 Ekim tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı açıklamada, ekosistemin daha fazla dikkat çekmeden önce olgunlaşması için zamana ihtiyaç duyduğunu belirterek spot ETF onaylarının gecikmesinin olumlu olabileceğini belirtti.

Kurumsal sermayenin çılgınca takip edilmemesi gerektiğini düşünen Vitalik, kripto para ekosisteminin olgunlaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu öne sürdü. Ünlü kurucu, projelerin kurumsal finansmana ulaşmasını zorlaştıran bu durumun, kripto piyasasının içsel işleyişini engelleyen düzenlemelere kıyasla daha az kötü olduğunun altını çizdi. İkinci tür düzenlemelere örnek olarak merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin ön uçlarının KYC protokollerine tabi tutulması fikrini gösteren Vitalik, bu fikrin kullanıcıları rahatsız ettiğini ancak bilgisayar korsanlarına karşı bir caydırıcılığının olmadığını belirtti.

Vitalik, düzenlemelerin genelde tüketiciyi korumak ve kötü adamların yüklü miktardaki varlıkları hareket ettirmesini zorlaştırmak olmak üzere iki amaca yönelik çıktığını ve ikinci amaç etrafında dolaşan problemlerin genellikle büyük çaplı ödemelerde yoğunlaştığını ifade etti. DeFi ön uçlarında kullanılabilecek yararlı düzenlemelere birkaç örnek veren Vitalik, bu gereksinimlerin Sıfır Bilgi Kanıtı (ZKP) sistemiyle gerçekleştiğini görmek istediğini ve bunun hem hedefleri hem de gizliliği korumak için iyi bir fırsat olduğunu öne sürdü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!