Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin’in Yatırım Yaptığı Kripto Para Girişiminden Üzen Karar

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in yatırım yaptığı kripto para girişimi, kullanıcıları üzen bir karar aldı.

Nocturne ekibi tarafından bu hafta yapılan açıklamaya göre şirketin tamamen kapatılmasına karar verildi.

Buterin’den yatırım almıştı

ABD‘de kurulan Nocturne Labs, Ethereum ekosistemindeki kullanıcıların anonim şekilde işlem yapmasını sağlamak için çalışıyordu. Kullanıcılar bunun için Nocturne hesaplarına para yatırıp, para çekebiliyordu.

Nocturne Labs, Ekim 2023’te Bain Capital Crypto, Polychain Capital, Vitalik Buterin ve diğer birkaç isimden 6 milyon dolar tohum yatırımı aldı.

Nocturne ekibi, “Bu yılın başında kurduğumuz gizlilik protokolü kapattıktan sonra şirketi de kapatmaya karar verdik” dedi.

Nocturne protokolünün arayüzü, kullanıcıların para çekebilmesi için bu ayın sonuna kadar açık kalacak. Kullanıcılar, daha sonra bir Github reposu üzerinden kendi başlarına para çekebilecekler.

Yasal düzenleme baskısı

Birçok hükümet, gizlilik odaklı kripto para platformlarına karşı sert bir tavır gösteriyor. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı OFAC, en büyük mixerlerden Tornado Cash‘i yaptırım listesine almıştı.

Nocturne Labs CEO’su Luke Tchang, yasal uyumluluk konusuna “dikkatli bir şekilde yaklaşacaklarını” söylemişti. Nocturne protokolünün neden kapatıldığıyla ilgili detay verilmedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!