Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vodafone, Uluslararası Ticaret Denemesinde Bu Altcoin ile Birlikte Çalıştı

Vodafone Digital Asset Broker (DAB), Chainlink ile birlikte blockchain teknolojisinin uluslararası ticarette nasıl kullanılabileceğini gösteren bir çalışma yaptı.

Vodafone’un Digital Asset Broker (DAB) platformu, “32 trilyon dolarlık global ticaret ekosistemindeki” bazı sorunları çözmek için Sumitomo Corporation, Chainlink Labs ve InnoWave ile ortak bir kavram kanıtlama çalışması yaptı.

Projeye katılan şirketler, IoT cihazları arasında uyum sağlayabilmek için Chainlink’in Cross-Chain Interoperability Protocol’ü (CCIP) ile DAB’ı kullandı.

Çalışmanın amacı, kritik ticari belgelerin çeşitli platformlar ve blockchainler arasında sorunsuz bir şekilde transfer edilebileceğini göstermekti.

Vodafone DAB CEO’su Jorge Bento, çalışmayla ilgili şunu söyledi:

“Vodafone DAB ve Chainlink, bu platformların geleneksel piyasalarla ileri düzey merkeziyetsiz platformları bir araya getirerek, (bu alandaki) uyumsuzluklar denizinin nasıl geçilebileceğini gösteriyor.”

Uluslararası ticarette bu platformların kullanılması, veri alışverişini daha kolay hale getiriyor. Örneğin bir yük gemisi, yangın çıkması halinde DAB ve CCIP aracılığıyla akıllı sözleşmelere otonom şekilde veri aktarıp, sigorta sürecini başlatabiliyor.

Vodafone DAB, yaptığı bu işbirliği kapsamında ayrıca Chainlink ağına node (düğüm) operatörü olarak dahil oldu.

 

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!