Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eski SEC Başkanı Bitcoin ETF Onayı İçin Kaçınılmaz Dedi: Sorunlar Halloldu!

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, spot Bitcoin ETF onayının önündeki engelleri açıklarken sonucun kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Jay Clayton CNBC’nin “Last Call” programında yaptığı konuşmada, spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) sürecine dair dikkat çeken ifadelerde bulundu. Clayton, spot Bitcoin ETF onayının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz süreçte spot Bitcoin ETF’lerinin önünde birden fazla sorun olduğunu belirten Jay Clayton, bunlar arasında hem düzenleyici kurumun kripto para piyasası karşısındaki tutumu hem de geçmişte yaşanan bazı ciddi sorunlar olabileceğini vurguladı.

Clayton, Bitcoin alım-satım hacminin %95’inden fazlasının “Wash trading” yöntemiyle şişirildiğine işaret ederken bu tür verilerin SEC’nin onay sürecine olumsuz yansıyor olabileceğini ifade etti.

Öte yandan kara para aklamayı önleme, müşterini tanı (KYC) kuralları ve diğer konularla ilgili spesifik sorunların da ETF onay sürecine negatif etki yarattığını hatırlattı.

Bu sorunların birçoğu çözüldü

Eski SEC Başkanı, günümüzde bu sorunların birçoğunun süreç içerisinde giderildiğini ve Bitcoin ekosisteminin zaman içerisinde olgunlaştığını söyledi:

ETF onayının kaçınılmaz olduğunu söylememin nedeni, bir Bitcoin ETF’sinin önünde duran soruların çoğunun birçok sofistike tarafın ve birçok düzenleyicinin memnuniyetine göre yanıtlanmış olmasıdır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!