Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yapay Zeka Coinleri Yükselişte: Arkasında Google’ın 2 Milyar Dolarlık Yatırımı Var!

Google’ın yapay zeka şirketi Anthropic’e 2 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıklamasıyla birlikte AI tokenları yükselişe geçti.

Google’ın yapay zeka girişimi Anthropic’e 2 milyar dolar daha yatırım yaparak toplam miktarı 4 milyar dolara çıkaracağını duyurmasıyla birlikte yapay zeka tokenları yükselmeye başladı.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın ana şirketi Alphabet’in yapay zekaya olan ilgisi kripto para piyasasında heyecanın artmasına neden oldu. Google, yaptığı yatırımın 500 milyon dolarını ödedi ve 1,5 milyar doları ilerleyen vadede ödeme yapacak.

Aynı şirkete Amazon’un da 4 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. FTX iflasından 7 ay kadar önce Google ve Amazon’un yerine Anthropic, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından finanse ediliyordu. FTX’in iflas belgelerinde ortaya çıkan bilgilere göre borsa iflas etmeden önceki süreçte Anthropic’e 500 milyon dolar yatırım yapmıştı.

AI tokenları yükselişte

Yapay zeka odaklı kripto para birimlerinde %150‘ye varan artışlar yaşanırken Injective (INJ), Render (RNDR), Oasis (ROSE), Fetch.AI (FET) ve Ocean Protocol (OCEAN) gibi dev kripto para birimleri de büyük artışlar gösterdi.

Son 7 günlük periyotta FET fiyatı %60’a yakın yükseliş yaşarken RNDR %30, INJ %41, OCEAN %31, ROSE %22 arttı.

CoinMarketCap verilerine göre yapay zeka tokenlarının market değeri şu anda 6 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Bunun büyük bir kısmını INJ, The Graph ve RNDR sağlıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!