Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Merakla Beklenen Airdrop’un Detayları Açıklandı: İşte Bilmeniz Gerekenler

Ethereum Layer-2 projesi ZKSync, ZK token için düzenleyeceği airdrop’un detaylarını açıkladı.

ZKSync tarafından bugün yapılan açıklamaya göre toplamda 21 milyar arzı olan ZK’nin %17,5’i, airdrop yoluyla dağıtılacak.

Önümüzdeki hafta başlıyor

ZKSync “kullanıcıları”, paylarına düşen ZK tokenları almak için önümüzdeki haftadan başlayıp 3 Ocak 2025’e kadar başvuruda bulunabilecek.

Bu kullanıcılar, ZKSync ile işlem yapmış ve belli kriterleri karşılamış kişilerden oluşuyor. Bunun için gerekli snapshot, 24 Mart 2024 itibarıyla ZKSync Era ve ZKSync Lite’de yapılmış işlemlere bakılarak alındı.

Airdrop için ayrılmış %17,5’lik token arzının %89’u “kullanıcılara”, %11’i projeye “katkıda bulunanlara” ayrıldı. Projeye katkıda bulunanlar için başvurular, 24 Haziran’da açılacak. Bunlar, blockchain’deki işlemlere bakılmaksızın, ZKSync’in gelişimine, tanıtımına vb. katkıda bulunmuş geliştiricilerden, araştırmacılardan, şirketlerden oluşuyor.

ZK Airdrop Distribution (Matter Labs)

ZK tokenlar böyle dağıtılacak

ZK token arzının %49,1’lik kısmı, ekosistem içerisindeki insiyatifler aracılığıyla dağıtılacak. Arzın %17,2’si ZKSync yatırımcılarına, %16,1’i ZKSync’in geliştiricisi Matter Labs ekibine ayrıldı.

ZK Token Distribution (Matter Labs)

ZKSync Association, “Airdrop’ta Matter Labs ekibine ve yatırımcılara ayrılandan daha fazla token dağıtılması, sadece sembolik bir karar olmakla kalmıyor. Önümüzdeki haftalarda ZKSync’in yönetişim sistemi açılınca protokoldeki yönetişim güncellemelerini yönetmek için en fazla miktarda likit token arzına sahip olanlar, topluluk üyeleri olacak” dedi.

Matter Labs ile yatırımcılara ayrılan ZK tokenlar, ilk bir yıl boyunca kilitli olacak. Ardından Haziran 2025-Haziran 2028 aralığında üç yıllık bir süre içerisinde serbest kalacak.

Alt ve üst limit belirlendi

Topluluk üyeleri için düzenlenen airdrop, puan sistemine göre hesaplandı. Her cüzdan, örneğin ZKSync Era’daki akıllı sözleşmeleri kullanmış olması, DeFi protokollerine likidite yatırıp 10’dan fazla ERC-20 token’ı ile işlem yapması gibi kriterlere bağlı olacak şekilde puan aldı.

Puanlar dağıtıldıktan sonra her cüzdana ZKSync Era’ya köprü yoluyla taşıdıkları varlıklara göre atama yapıldı.

Bunun sonucunda payına 450 ZK’den az miktarda token düşen cüzdanların tokenları, havuza geri aktarıldı. Payına 100 binden fazla ZK token düşenlerin sınırı aşan tokenları da geri dönüştürüldü.

Kişi başına maksimum 100 bin tokenlık limit getirmeleriyle ilgili olarak Matter Labs CEO’su Alex Gluchowski, “Bu, balinaların öncelikli olduğu bir airdrop değil. Topluluğun öncelikli olduğu bir airdrop” dedi.

Sürekli vadeli işlem sözleşmeleri borsası Aevo‘ya göre ZK tokenlar, piyasa öncesi verilere göre 0,55 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!