verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Derecelendirme Firması: 2017 Yılı Bitcoin Seviyelerine Tekrar Çıkılamaz

Lider kripto para Bitcoin‘in (BTC) Nisan başından itibaren elde ettiği yükseliş, piyasaya yeniden umut taşıdı ve birçok kripto para yatırımcısı yeni bir boğa piyasasının başlayıp başlamadığını düşünmeye başladı. Bazı uzmanlar ve John McAfee gibi isimler Bitcoin’in milyonlarca dolarlık değere ulaşacağını ifade etse de, dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşunun kripto para iştiraki onlarla aynı fikirde değil.

Weiss Ratings geçtiğimiz 20 Nisan tarihinde yayınladığı bir gönderisinde, boğa piyasalarının genellikle bir öncekinden daha az şiddette olduğunu ve her zaman bir öncekinden daha alçak seviyede yükselişin yaşandığını vurguladı. Weiss Ratings bunun yanı sıra kripto para sektörünün ”emebileceği” belirli miktarda para olduğunu ve bunun geçtiğimiz boğa piyasasında elde edildiğini ima etti.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için heyecanlı zamanların başlangıcı 2013 yılında 1 BTC 1.000 dolar seviyesine ulaştığında gerçekleşmişti. Bundan sonra 2016 yılının sonlarına doğru BTC yeniden 1.000 dolar seviyesine geldi. Aynı yılın Şubat ayı Bitcoin’i 1.149 dolara çıkartarak piyasaya yeniden heyecan verse de, hiçbiri 20.000 dolarlık 2017 Aralık tarihi kadar etki yaratmadı.

Tarihsel veriler Weiss Ratings’in tahmininin tersini, yani her yeni boğada fiyatın daha çok arttığını gösterse de, kurum tahmininden geri durmuyor gibi gözükmekte.

1 Comment

  • Adil Temel
    Posted 22 Nisan 2019 - 14:54 14:54

    Merhaba,
    Weissrating, geçmişte nitelikli coinleri seçerek tutarlı analizler yapsa da bu yorumu biraz havada kalmış. Zaten şu anda, önceki tepe değer olan 800 milyar$ toplam piyasa hacminden 180 milyar$ gibi bir gerileme olmuş durumda.. Bir sonraki boğa koşusunda, ise 800 milyar$ kapasitenin çok daha üstüne çıkabileceği aşikar iken, “kripto’nun emebileceği para miktarı ancak bu kadardır” gibi bir yaklaşımı hangi kritere göre yaptıklarını sorgulamak lazım. Bilindiği üzere BTC’nin tüm zamanları içeren logaritmik grafiğine (https://i.hizliresim.com/lqmmlb.png) bakmak bile böyle bir yorumu anlamsız kılmaktadır. Görüldüğü üzere Weiss yorumuna göre, BTC 6. dilim logaritmik ölçekte ~20bin$ ATH değerinin ötesine geçemeyecek öngörüsü doğruluğu sorgulanabilecek bir yorumdur. Öte yandan “her boğa koşusunun bir öncekinden daha düşük düzeyde olduğu” öngörüsü de grafikte 5 kez 10X (0.10-1$, 1-10$, 10-100, 100-1000, 1000-10000-20000) yapılan boğa koşuları dikkate alındığında, anlamsızdır. Elbette, bir sonraki boğa koşusunun kesin olarak ne zaman başlayacağını kestirmek zor olsa da gidişin o yönde olduğu, ve BTC’nin 6. dilim logaritmik sınırı aşacağını (100bin$ ve üstü) öngörmek salt bu grafiğe bakarak mümkündür.

Leave a comment