Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2 Günde Yüzde 50 Yükselen Altcoin Projesinde Fonlama Aşırıya Kaçtı: Düşüş Vakti Mi?

Altcoin projesinin son 2 gün içerisinde sergilediği performans, yükseliş devamına ilişkin sorular doğurdu.

Celestia (TIA) son 2 gün ieçrisinde %48,8 yükselerek yatırımcılarını sevindirdi. TIA fiyatı bu zaman diliminde 4,97 dolar seviyesinden 7,42 dolara kadar tırmandı.

Düşüşlerden en hızlı sıyrılan proje olarak öne çıkan TIA, CoinGecko’da son 24 saatin en çok yükselen projesi olarak öne çıktı. Bununla birlikte borsalardaki fonlama oranlarındaki aşırılık daha fazla yükseliş veya ani bir düşüş beklentilerini masaya serdi.

Fonlama oranlarına dikkat

Ancak analistler TIA’nın fiyatındaki bu artışa şüpheyle yaklaştı CoinGlass verilerine işaret eden piyasa uzmanları, fonlama oranlarının halen daha bir düşüş yaşanabileceğine işaret ettiğini savundu.

Borsalardaki ortalama fonlama oranları hafta sonu negatife döndü ve o zamandan bu yana %-0,1231’e düşerek en son ocak ayında görülen seviyelere geriledi.

Birçok yatırımcının short (kısa) yönlü işlem yaptığını ortaya seren bu oranlar, yükselişe yakıt sağlayabilecek likidite olarak da yorumlandı. Herkes bir şeyin düşeceğine yönelik işlem açıyorsa o ürünün yükselmesi piyasanın kanunu olarak bilinmektedir.

Yayırımcıların şu anda taşıdıkları kısa pozisyonlar için ödedikleri fonlama ücretinin, fiyatlar dayanıklı kaldıkça bir yük olacağını ve sonunda düşüş bahislerini kapatmalarını zorlayabileceği düşünülüyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %7 yükseliş sergileyen TIA, yazım esnasında 6,78 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!