Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

27 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı Çökertildi

Avrupa‘daki altı farklı örgüt bir araya gelerek 27 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılık şebekesini çökertmeyi başardı.

Europol geçtiğimiz gün bir basın duyurusu yayınlayarak büyük çaplı bir dolandırıcılık şebekesi yürüttüğü düşünülen altı kişinin tutuklandığını açıkladı. Bu altı kişinin toplamda 27 milyon dolarlık (24 milyon euro) kripto para çaldığı düşünülüyor.

Europol bu süreç boyunca İngiltere’deki Güney Batı Bölgesi Siber Suçlar Birimi, Hollanda polisi, Eurojust ve İngiltere’deki Ulusal Suç Ajansı (NCA) ile işbirliği yaptı.

Bu altı kişi insanları kandırmak için belli bir siteyi taklit ettiler. Bu iki site arasında yalnızca küçük bir yazım farkı bulunuyordu. Taklit sitenin ismindeki yazım hatasını fark etmeyen kullanıcılar, bu altı kişinin oyununa kanarak büyük bir hırsızlığa kurban oldular.

Europol tarafından yapılan açıklamalara göre dolandırıcılar bu siteye giren kişilerin verilerini kaydediyor, daha sonra bu verileri kullanarak bu kişilerin cüzdanlarına ve paralarına ulaşıyorlardı. Yine Europol tarafından yapılan açıklamalara göre hırsızlar bu metot sayesinde en az 12 farklı ülkeden en az 4 bin adet Bitcoin çaldılar.

Bu altı kişinin bir kısmının İngiltere’de, bir kısmının ise Hollanda’da ikamet ettiği düşünülüyor. Europol bu yüzden bu altı kişiyi yakalamak için İngiltere ve Hollanda’daki kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment